Cursuri de Python

Salut,

Am un prieten care de curand a inceput sa invete Python iar firma la care lucreaza a fost de acord sa ii plateasca niste cursuri (probabil in Romania dar accept si sugestii de afara)

Stiti vreun curs care sa merite? Stie deja bazele cat de cat, eventual daca cunoasteti vreo certificare mai recunoscuta pe partea de Python ar ajuta.

Multumesc.

Uite aici cursuri gratuite interactive http://www.codecademy.com/tracks/python
Trebuie doar sa inteleaga limba engleza, ca in rest totul e perfect, inveti prin practica la codecademy.

2 Likes

Le-a facut deja. Cu astea a inceput :smile:

Am scris recent un post in “Oferte de munca” legat de python.
Se poate vedea aici.

1 Like

Nu exista certificari python. Daca doresti un job in python cred ca cel mai simplu pentru ar fi asa

  • github.com
  • cauta o librarie dintr-un domeniu care te intereseaza -> issues, incearca sa rezolvi un bug
  • cauta o librarie dintr-un domeniu care te intereseaza -> doc -> improve docs
    :smile:
1 Like

Eu am început să iau la rând cărţile de pe pagina asta pythonbooks şi mi-am propus să trec prin cele care mi se par cele mai OK (OK înseamnă - cum e explicat, cât de engaging sunt exemplele etc.)

Am început cu The Non-Programmers Tutorial to Python 3, din cauza titlului, eu am fost marketer ultimii 5 ani şi am decis să mă reorientez :slight_smile:

CodeAcademy e mişto, dar mi se pare că e mai mult un tool care să te introducă în sintaxa de bază, nu şi în gândirea pe care ţi-o propune un limbaj de programare. E excellent ca tool de introducere in programare însă şi îţi oferă un entuziasm plăcut.

De asemenea, mai ai aici o mână de resurse selectate: http://1cartepesaptamana.ro/cursuri-carti-online-gratuite-programare/

1 Like

http://infoacademy.net/course.php?p=Python&c=prezentare

Eu am de gand sa fac acest curs. Profesorul e foarte competent. Am facut cu el Linux si SQL. Mai preda o gramada de alte chestii, gen CCNA, Java… omul e o enciclopedie si explica foarte bine, iar cursul mi se pare destul de ieftin.

2 Likes

Salut! As vrea sa fac si eu cursul de Python la ei. Ai fost? Dacă da, spune-mi te rog o părere. Mulțumesc!

Sunt plăcut surprins să aflu că-n Romanistan se predă Python.

Pentru cine vrea să învețe la modul autodidact recomand „Learn Python the Hard Way”, e 29,99 USD (direct la sursă) sau gratis (tot la sursă dar fără tutoriale video și alte chestii).

În altă ordine de idei, e bun și cursul de pe Codecademy pentru a învăța baza și alte ghidușii.

5 Likes

Am absolvit anul trecut cursul Python fundamentals de la infoacademy. Multe din cele predate acolo deja le învățasem de unul singur acasă dar am aflat și chestii noi. Acum cred că predă un alt profesor.

Tot aici am urmat și un curs de MySql, foarte bun.

eu am facut python mai serios la facultate, in anul 4 la cursul de bioinformatica
:slight_smile:

au fost momentevin care limbajul m-a surprins cu simplitatea in care se rezolva unele probleme

1 Like

Puteti incerca cursul de programare Python si la Crystal Mind Academy. Eu nu am facut acolo Python, dar am facut alte cursuri si am fost multumit de trainer, de predare etc.
Oricum, python mi se pare un super limbaj si de mare viitor.

1 Like