Custom customer attributes in Magento

Salutare tuturor!
E cineva care stie magento si poate sa ofere putina indrumare? Eu sunt nou pe magento si deocamdata ma depaseste problema.
Am de adaugat mai multe campuri custom pentru un customer iar apoi trebuie sa le editez din pagini noi create in My Account. Care e cel mai usor mod de a face asta?
Am incercat cateva solutii, ce presupuneau creeare de modul nou si de extindere a clasei de customer dar ma depaseste deocamdata - nu am niciun rezultat promitator.
Orice sfat/sugestie e binevenit :smiley:

Salut,

Iti trebuie un modul nou in care sa iti faci un install/upgrade script.
Uite aici un exemplu de adaugare a unui atribut custom, in cazul ala “telefon”, pe entitatea Customer.
Ar trebui sa fie suficient, dar da-mi PM daca mai ai nevoie de ajutor.

1 Like

Mersi mult de ajutor! Gasisem peste tot exempolu de fisier de update de atribute dar apoi toate modulele se complicau in creeare de controllere si modele si helpere inutile si nu intelegeam de ce. Pana la urma am rulat doar un script in genul ala ca sa imi adaug atributele, si le-am pus intr-un formular cu acelasi action ca cel de la edit customer si minune - magento s-a ocupat de tot. Tre sa ii dau mai mult credit de acum inainte :slight_smile: Cu “Ar trebui sa fie suficient” mai salvat. Mersi mult de ajutor inca o data :wink:

1 Like