Customizare Bootstrap

Salut, acum ca am mai prins putin timp liber am zis sa incerc sa invat(inteleg) bootstrap.
Ce nu vreau eu sa stiu este mai exact cum se fac customizarile.

De exemplu, folosesc acel navbar. El prestabilit are ceva culoare gri, are un anumit font, cu o anumita dimensiune si o anumita culoare.

Intrebarea mea este cum schimb acele lucruri, adica care este modul cel mai indicat?

Multumesc ! :smile:

Una din variante ar fi sa folosesti configuratorul lor http://getbootstrap.com/customize/ sau pur si simplu faci un nou fisier css pe care il incluzi dupa cel de bootstrap si faci override la elementele pe care le vrei.

alta varianta ar fi sa mai bagi o clasa in plus la elementele dorite care sa suprascrie elementele bootstrapului
exemplu

<div class="glyphicon glyphicon-check clasa-mea"></div>

unde clasa-mea sa contina elementele dorite de tine

La ultimul proiect eu am ales the hard way: am descărcat varianta Sass și am început să modific după nevoi. Asta pentru că nu avea rost să încarc stiluri ce nu le voi folosi în veci…

Eu las fișierul lor intact, și suprascriu toate clasele necesare într-un CSS separat. Am fost și eu tentat să modific direct bootstrap.css (fie prin tool-ul lor de customize, fie direct), dar decizia asta o să te doară tare când (și dacă) vei vrea să îi faci update la o versiune nouă.

1 Like

same as Vic, cu mentiunea ca mai toate update-urile majore vin cu schimbari mari de naming & shit asa ca nu le poti face fara sa strici pe-acolo. Cel putin clasele la icons s-au schimbat de fiecare data.

Nu sunt foarte sigur de ce ai vrea să faci update… La o adică, dacă ai un bug css/js îl rezolvi, nu-i aștepți pe ei. Nu? Nu e ca și cum un update aduce funcționalități noi sau ceva de genul…

O problemă care mi-a venit acum în cap ar putea să apară atunci când folosești vreun plugin pentru BS și nu „găsește” lucrurile așa cum ar fi obișnuit…

În majoritatea cazurilor, da, dar uneori ei pot lansa updates cu fix-uri pentru bug-uri pe care nu știai că le ai.

1 Like