CV in engleza sau in romana?

Cum recomandati sa scriu CV-ul pentru un loc de munca in domeniul web development (in special frontend), in engleze sau in romana (cum e mai vine vazut de cei ce il primesc?). Multumesc.

Eu iti recomand ambele variante dar din propria experienta CV-ul in engleza va fi cautat, deci puneti-l ca principal daca folosesti linkedin.

Depinde unde il trimiti. Romana pentru companie romaneasca / vorbitoare de limba romana, Engleza pentru restul.

1 Like

Ce dileme !
Scrie-l in ce iti vine mai usor :slight_smile:

Oricum sunt locuri unde nu se accepta decat intr-o anumita limba. Unii nu accepta decat europass. E bine sa ai pregatite ambele variante (eventual si romana europass) ca sa nu bajbai daca ti se cere unul repede.

Mai bine iti faci LinkedIn

dar…in engleza e mai ok

Well, Linkedin e bun pentru promovare personala si desigur ajuta recruterii sa te evalueze rapid dar nu e suficient, pentru a aplica la un job ai nevoie de un CV fizic bine intocmit intr-un format agreat de cel care il cere. Asta nu-i de ici de colo pentru ca trebuie sa dai mare atentie la ce scrii pentru ca aia vor intelege cei care il citesc. In plus din el vei fi intrebat la un posibil interviu. Daca nu il ai din vreme bine slefuit este posibil sa pierzi o oportunitate buna din graba de a incropi la nevoie ceva.

Am prins 4 joburi pana cuma doar cu LinkedIn. Nu am avut niciodata un CV

De acord dar nu e neaparat o regula. Sugerez doar ca e bine sa fi pregatit cu ce ti se poate cere la un moment dat.

Multumesc :slight_smile: Ma pregatesc sa imi gasesc primul loc de munca in domeniu. N-as vrea sa ratez vreo oportunitate din motive prostesti, de aceea e o dilema.

Oportunitatea nu asteapta sa te decizi daca sa il scrii in romana sau engleza :stuck_out_tongue:

In Romania poti sa il trimiti ori in romana ori in engleza. Important este sa fie facut bine.

Vezi ca poti aplica si cu LinkedIn la job-uri :slight_smile:
Bafta !

Nu te opreste nimeni sa iti faci CV si in romana si in engleza si cont de linkedin pe care sa il treci si in CV. Numai sa nu aiba greseli, sa fie facute cu atentie.

Daca stii destul de bine engleza, atunci in engleza. Daca nu, in romana.