CV / Portofoliu - HINTS

Salut, lucrez de aproape 1 an ca si Full Stack Web Dev, o experienta de 2 ani si ceva as putea spune, de 1 an pe o pozitie fixa pt o firma din Bucharest.

As vrea sa mai imi iau un job avand in vedere ca lucrez Remote, eu sunt din CT.

Prima intrebare: voi ce “treceti” in CV? Care credeti ca sunt lucrurile interesante pe care cineva vrea sa le vada intr-un CV, nu cred ca ar trebui sa fie unul “pompos”, foarte lung, ceva scurt, “sa sara” in ochi. (Am tinut cont pana acum sa fie scris cu diacritice si foarte corect scris d.p.d.v. gramatical)

Intrebarea #2: Cum ar trebui sa arate un portofoliu? Aici mereu am avut o problema. Am 2 la care am lucrat singur, si 2 proiecte mari unde am lucrat cu echipa. Cum procedez cu acest portofoliu? Spun despre proiecte [la asta am lucrat singur / la asta cu team-ul, eu am facut X si Y .etc] + atasare poze / sau incarc undeva proiectele, sa le vezi live? (Am propriul site ce-mi poarta numele, asta n-ar fi o problema). Nu prea am avut o idee despre cum ar trebui sa arate un portofoliu bine structurat.

Orice sfat in plus de la expertii in domeniu’ este mina de aur pentru mine ce promit s-o folosesc cu cap, că de… este foarte rară. :smiley:
Mulțu’ frumos!

Vezi in acest thread niste tips-uri

Alaturi de cv poti sa iti sa iti faci si un profil pe LinkedIn.
Cat despre portofoliu, pune online tot ce ai tu personal. Talk is cheap, show me the code!

1 Like

Cand treci in portofoliul personal lucrarile pe care le-ai facut pentru locul de munca sau pentru cineva anume, trebuie in primul rand sa primesti acordul lor.

Daca ai primit acordul si ai lucrat in echipa la acel proiect, trebuie sa specifici exact de ce te-ai ocupat tu personal, destul de clar.

Daca nu ai primit acordul, poti trece in CV doar proiectele ce iti apartin in totalitate. Daca nu ai, nu pui.

Un exemplu: Sotia are la locul de munca (de 7 ani) peste 150 proiecte realizate pentru firme gigant (facebook, king, lincoln, ford, etc.) pentru care nu a primit acordul de a le atasa la CV. Este stipulat in contractul de munca, pe care daca nu-l citesti cu atentie, s-ar putea sa te dea firma pentru care lucrezi / ai lucrat in judecata. Lucru care de altfel s-a intamplat pentru cativa fosti colegi.

2 Likes