Dan Abramov (autor original Redux) despre ce lacune tehnologice are la sfârșit de 2018

Mi se pare o super inițiativă articolul acesta - ar trebui să ne facă să ne simțim mai bine pe cei care am avut vreodată Impostor Syndrome.

6 Likes

Avem impresia ca stim ata de multe, dar de fapt, stim atat de putine :slight_smile:

Pe o parte din punctele prezentate mi-as dori sa le aprofundez in 2019

Eu am probleme cu matematica, in special cu notiunile care tin de grafica. Am avut anul acesta ceva proiecte legate de manipulare de imagini, 3D cad/cam si exista cerere mare, dar e foarte dificil sa fii la punct cu matematica necesara. M-as apuca de ceva AI cu OpenCV, dar iarasi trebuie sa stii cateva notiuni de grafica si matematica, adica sa scoti imaginea din perspectiva, sa faci corectii.

De exemplu imi este foarte dificil sa randez un model dat modelul in JS cu canvas. Sau imi face probleme chiar sa pun un poligon 2d din puncte peste o imagine cu svg si sa fac transformarea intre sistemele de coordonate.

Doar cu ajutorul three.js ma pot atinge de proiecte cu elemente 3D la momentul actual.

Poti sa te uiti pe elemente de algebra liniara :slight_smile:
La toate facultatile de cam fac in anul 1.

Din ce am vazut eu matematica din grafica 3d, cam pe asta se bazeaza.

https://ocw.cs.pub.ro/courses/egc
Aici sunt laboratoarele cursului de elemente de grafica pe calculator. M-am uitat pe ele acum ceva timp si iti explica si partea matematica.

3 Likes

Interesanta perspectiva. Eu cand am inceput sa am nevoie de OpenCV, am fost gata sa-l folosesc foarte rapid. Treaba e ca pentru mine matematica necesara e de-a dreptul banala. In general, grafica, inclusiv aia 3D, nu necesita cine stie ce matematica avansata. Idem pentru AI.

Vad articolul asta si ca un exemplu de rol in care trebuie sa faci ceva si bine. Un recruiter in schimb, ar prefera probabil sa includa jumate din lista aia in JD.

2 Likes