De acum puteti trimite sms-uri gratuit in orice retea

De astazi puteti trimite sms-uri gratuite in orice retea https://www.opa-sms.ro/ cine este interesat pot da access si la api contra cost bine inteles

Am incercat site-ul.

Cateva chestii:

  • ascunde cumva nr de telefon.
  • pt api poti sa tarifezi in functie de nr de sms-uri. Sub acea limita -> gratuit
  • baga reCpatcha ca sa nu trimita sms-uri in prostie
1 Like

Momentan nu ascunde numarul de telefon… pot adauga functii ca si trimitere sms de pe mai multe numere de telefon odata…pentru api ne intelegem la pret la sms-uri nelimitate lunar ,site-ul nu este gata … si la api pot scoate reclama din mesaj. o sa fac si functie de a putea vedea mesajele primite

Privacy policy nu există?

Sunt curios: ai vreun contract, ceva, cu firmele de telefonie? Sau o cartelă (sau mai multe) de pe care trimiți?

3 Likes

am cumparat un server gateway fizic in care se introduc cartelele sim mai multe la numar prin care poti trimite mesaje sau suna…de accea vreau sa dezvolt mult acest site prin care utilizatorul sa poate suna cateva secunde si pe fundal sa fie gen farse…si ca sms-uri am nelimitat am facut un contract cu cei de la telekom

Să vezi ce farse interesante sunt când cineva sună de pe numărul tău și face amenințări cu moartea.

Cât de greu crezi că ar fi pentru companiile de telefonie să observe un pattern de genul „dispozitivul cu ID X conectat permanent la celula Y trimite sute de mesaje zilnic”? (hint: nici măcar nu trebuie să observe o persoană asta)

Ai sms-uri nelimitate pentru ce folosești tu sau așa, în general? Pentru că s-ar putea să fie lucruri diferite.

4 Likes

astea cred ca ar fi problema mea. ce fac eu cu sms-urile nelimitate

Urmeaza sa te blocheze baietii.
Cred ca e gata, te-au blocat dupa 1.000 request-uri la interval de 2 secunde / req. :joy:

1 Like

nu cred :))

Daca vreti sa va jucati cu sms-urile:
Pentru sms telefonul (alea mai vechi) simuleaza un modem: daca iti deschizi o conexiune de tip serial catre el, ii poti da in gura comenzi AT(de la attention).
Am implementat si eu ceva la un moment dat. Era o aplicatie cu doua componente:
un rest server care primea mesaje si le dadea mai departe catre un serial client.
Am testat pe un device sierra wireless si un motorola v3, stiu ca poti trimite si pe androizi cu root.
Daca va intereseaza:
https://www.google.ro/search?q=at+command+manual&oq=at+command+manual&aqs=chrome..69i57j0l3.7378j0j7&client=ms-android-google&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Poate sa faca o coada de asteptare. Si sa temporeze fuxul.

Eu m-am jucat cu un modul gsm si ii dadeam comenzi AT dintr-o aplicatie in Winforms :slight_smile:

Modului contine acest chip

1 Like

well, vezi ca asta contravine termenilor tuturor operatorilor, si cand cresti volumul te dibuiesc instant. arunci cateva zeci/sute de cartele, apoi e monitorizata celula, urmatoarele ti le opresc mai repede.

n-ai inventat tu apa calda…

10 Likes

N-auzi mă că asta e problema lui?

:troll:

6 Likes

S-au reprofilat toti script kiddies?!

3 Likes

Dar lăsaţi omul să-nveţe the hard way :slight_smile:

3 Likes

Greșit. Ce faci tu cu orice nelimitat trebuie să se ghideze după niște principii de fair use dpdvd consumer. Mă foarte îndoiesc de faptul că tu ai făcut un contract B2B cu Telekom-ul pentru a avea SMS-uri nelimitate în scop de reseller (că asta faci), mai ales că știu că ei sunt cam cei mai scumpi dintre operatorii de telefonie la orice vrei să faci cu ei.

Oricum, baftă cu ce vrei să faci! Eu nu aș fi făcut așa ceva. :slight_smile:

1 Like

Un articol interesant pe aceasta tema aici

Practic orice serviciu al unui operator poate fi comercial nelimitat dar nu si tehnic. Daca de exemplu faci un sistem de notificare/alarmare pentru un program care foloseste un gateway in limite rezonabile poate fi ok numai daca definesti clar rezonabilul, insa daca faci un serviciu free care sa faca acest lucru cu siguranta in scurt timp vei pati ceea ce se cheama abuse si operatorul iti va stopa acel serviciu. E daca vrei similar cu spamul.

1 Like

sunt curioasa ce server ai, pt ca am un coleg care face ceva similar ca proiect la univ. si poate il ajut cu o informatie

http://www.partnertelecom.ro/Interfete-GSM-Premicell

Alege una care știe și SMS (cred că toate), nu neapărat de pe site-ul ăsta. Orice prostie d-asta chinezească cu cât mai multe slot-uri ar trebui să fie OK.

2 Likes