De ce a mers incet eMag de Black Friday?

Poate le e greu sa il introduca in procesul de deploy.

Păi nu cred că eMag si/sau PayU au probleme în a găsi si respectiv plăti programatori buni.
Deci de aici aș putea trage niște concluzii

  1. Nu vor să plătească cât face
  2. alt motiv nu mai văd
2 Likes

ca sa pot sa ma iau de @serbanghita, payu mai exista in romania? detalii aici

1 Like

Indraznesc sa te contrazic. Nu e chiar asa roz la multinationale.
Si cred ca este nevoie de un CTO care sa carmeasca in directia buna, inainte de a fi nevoie de programatori.
Adica (fara sa incerc sa ma impopotonez in vreun fel) stiu cum as proceda eu pentru a asigura un Black Friday bun, si stiu cum fac altii in jur. E o diferenta de mentalitate mare intre programator (fie el si senior) si arhitect de aplicatie/CTO. Categoria a 2-a e foarte rara.

Acuma la final ma dau un pic mare, am prezentat acum aproape o luna la PhpCon Polonia cateva idei de strategie pentru a face fata BlackFriday (si CyberMonday in US). Slideuri am pus pe speakerdeck, dar evident e mult de povestit.

5 Likes

Mane eu am tot primit oferte destul de recent. Btw http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-senior-web-developer-php-mysql/739856/1

Nu vreau sa deviez discutia …

2 Likes

Cool, misto prezentare, trebuie sa ma uit mai atent pe ea. Si “condoleante” ca a trebuit sa lucrezi cu Java :smile:

Da, nu, hai sa nu o gandim ca programatori, ca e vorba de un business

Daca “merge mai repede” = mai multe vanzari = profit mai mare
Ca sa “mearga mai repede” = Programatori buni platiti pe masura
"profitul mai mare" = costul programatorilor + ce mai ramane
Daca “ce mai ramane” = e suficient de mare incat sa impresioneze pe cineva … facem

4 Likes

Mersi fain. Cand te uiti mai atent, pls pls noteaza undeva feedback si trimite-mi, ca o sa o prezint si la Php Uk in februarie. Sa o mai rafinez :slight_smile:

1 Like

Pune si niste audio pentru context ca asa din slides, nu stiu sa zic prea multe

2 Likes

noi ne-am mutat pe privat, sa nu poluam threadul

legat de emag, cred ca lucrurile la varf trebuie indreptate pentru a putea sustine trafic mult, nu doar adusi oameni la nivelul de jos; strategia trebuie inceputa acum pt a fi vizibila in urmatorul black friday

1 Like

As fi preferat un thread nou…