De ce ai folosi un Mac Book pentru a rula Windows?

Am mentionat ca mi s-a ars placa de baza dupa ~6 luni de utilizare? Ce-i drept, nu mi-au zis de la ce anume, ma indoiesc ca fost de la temperatura (desi am pus maximum la CPU care este racit de o lamela subtire ca naiba).

My point is ca anecdotele nu sunt foarte relevante insa poti compara obiectiv sistemul de racire cu al altor laptop-uri.

Don’t take my word for it, google stuff - o sa dai de cipuri desprinse and all that good stuff.

1 Like

Intervin si eu cu o intrebare ca raspuns la intrebarea ta: de ce sa fii contra curentului? Vezi statisticile colectate de Stack Overflow si mai ales evolutia din 2013 incoace. Cei mai multi au refuzat sa mai experimenteze promisiunile desarte ale producatorilor, exact (cred eu) pe considerente similare ca si @iamntz

Cred ca este destul de evident din thread ca partea cu “un laptop ce îl cunoști și știi sigur că e bun” este departe de actual truth.

In sensul ca nu, nu este ok ca pe un high-end machine, pe care teoretic ai putea rula un cloud intreg in test mode ca atunci cand iti intra AV pe Windows activ sa-ti sara CPU-ul la 90C si concomitent caldura sa-ti supraincalzeasca si dGPU-ul.

La fel cum nu este OK deloc, sa arunci bani pe un MacBook de 12" si sa-ti faca thermal throttling la CPU pt. ca sistemul de racire intern este complet ignorat asta in timp ce tot laptopul este facut din Al. si nici macar nu folosesc asta pt. a reduce temperaturile.

And this is just the tip of the ice-berg - deci avem nevoie de competitie pt. ca Apple aparent doarme in zona de Macs - inca nu au scos refresh-ul, temperaturile sunt mai ok la ult. generatii din simplul fapt ca procesoarele Intel get better at sucking less power - desi dupa cum se vede mai sus nici asta nu este indeajuns.

So yeah, let’s blindly follow statistics and word of mouth.