De ce ar „trebuii” să „scri” corect, chiar dacă nu ești autor de beletristică

Drept urmare ,am hotarat sa :
recicitesc gramatica, ortografia limbii romane;
sa postez aici, cand o sa fie cazul doar dupa ce am citit de 1-2 ori;
ma gandesc sa imi fac un autosuggest in limba romana cat si engleza dar si un frumos dictionar roman- englez.
Imi cer scuze tuturor celor care am creat o durere de cap daptorita greselile mele.

2 Likes

Cel mai ușor e să ai atitudinea asta când ți se arată unde greșești. Mai greu e să repari chestii, dar o să-ți dai seama mai încolo. Apropo, pot să întreb câți ani ai?

Personal cred că, decât să scrii perfect dpdv gramatical, este mai prioritar felul în care reduci complexitatea şi ambiguitatea conţinutului unei post-ări prin:

  • structurarea şi desparţirea tematică a baloturilor de fraze/propoziţii în paragrafe/subpuncte/bullets
  • scindarea frazelor lungi în propoziţii mai simple/scurte, cu o singură idee (sounds like SOLID, not? :slight_smile: )
  • eliminarea ornamentelor/surplusului de cuvinte/idei care pot fi omise

Nu vreau să fiu înţeles greşit:

  • gramatica (mai ales regulile de bază) ajută foarte mult ca textul să fie inteligibil şi uşor/plăcut de citit
    (pe mine inclusiv prezenţa diacriticelor mă ajută mult să citesc mai rapid)
  • vreau doar să subliniez că înainte de a intra în - de exemplu - taina numărului corect de ‘i’-uri, cred că cele de sus (alături de gramatica de bază) ar aduce un plus mai consistent clarităţii post-ărilor

Din propria-mi experienţă îţi recomand să încerci următoarele:

  1. Să foloseşti pentru mail, Outlook cu spellchecker pentru română şi engleză simultan
  • nu am văzut până acum spellchecker mai bun (aştept alte păreri)
  • cel mai tare feature: spellchecker-ul ştie să facă schimb on the fly între limbi şi poţi folosi într-un mail cele două limbi, ambele fiind verificate fără nicio interacţiune/setare manuală
  • având în vedere că mail-urile nu le mai poţi corecta ulterior (exceptând cont exchange), aici vei petrece cel mai mult timp/efort pentru a scrie bine/corect din prima
  1. Să setezi în oricare tool/device pe care îl foloseşti un spellchecker/autosuggest pentru română şi engleză
  • în browser - din păcate n-am găsit nicio modalitate care să suporte schimb on the fly între limbi
  • tastatura de smartphone - la fel, schimbul între limbi se face doar manual
  • programe Office etc…
  1. Există numeroase browser extensions pentru dicţionare, dintre care aş aminti:

Deşi acestea nu constituie un substitut pentru orice altceva, şi trebuie privit ca ceva complementar, eu cu cele de sus am avut rezultate rapide în a învăţa să scriu corect în engleză şi - în cazul meu - germană.
Sper să-ți fie (cel puțin la fel de) utile cele de mai sus.

2 Likes

:sunny: csf/ncsf :sunny:

Joke - insa este genul de ad hominem / straw man folosit destul de des pe forum pt. a castiga arguments points pentru cei care nu isi dau seama sau unde herd mentality works.

De ceva vreme am observat ca primesc destul de des SMS-uri cu diacritice. Am vorbit cu persoanele respective si mi-au spus ca trimit de pe smartphone-uri la care tastatura virtuala are diacritice si involuntar scriu asa. Deci asta imi confirma ipoteza de mai sus, ca daca ar exista pe PC-uri tastaturi cu diacritice atunci s-ar scrie cu diacritice.

2 Likes

Eu cand scriu de pe telefon, imi pune AutoCorrect-ul diacriticile, si cred ca asa se intampla la multi.

1 Like

Eu am dezactivat auto-correct-ul pe telefon, dar folosesc sugestiile de auto-complete iar dacă ăsta dă rateuri (de obicei la cuvinte scurte), bag manual diacriticele: Layout tastatură custom, cu diacritice din mai multe limbi

2 Likes

going off on a tangent: https://www.youtube.com/watch?v=Wn_eBrIDUuc

Oare cine ar fi ghicit? not even grammar is an absolute :sunny: