De ce merge internet pe Linux mai repede decat pe Windows?

Daca fac un speedtest pe Linux sare de 200Mb iar pe Window nu ajunge la 100Mb, am si o extensie de chrome care imi arata timpul de incarcare al unei pagini, pe Linux e la nivel de secunde, iar pe windows la nivel de zeci de secunde, e interesant de testat cu 2 calculatoare in paralel, windows, linux recent instalate.

1 Like

Networking driver?

3 Likes

Foarte posibil, iata mai jos un caz care ar confirma aceasta ipoteza.
Aveam un laptop care incepuse sa dea destul de des ecrane albastre in Windows 10, de la driverul de wireless. Dupa reinstalare tot asa, in Windows 7 la fel. Practic nu mai putea fi utilizat in retea. Mi-a venit ideea sa instalez Linux Mint si problema apare mult mai rar, iar la blocare trebuie inchis doar browserul nu tot sistemul de operare.

Cel mai probabil Windows a fortat prin Windows Update un driver care nu este 100% compatibil cu NIC-ul in cauza. Daca nu ai facut-o deja, incearca sa descarci de pe site-ul producatorului (laptopului sau placii de baza de desktop) driver-ul pentru NIC, sa-l dezinstalezi pe cel existent, si apoi sa-l instalezi pe cel descarcat. Am patit-o pe un laptop, driverul pentru wifi actualizat prin Windows Update dadea rateuri des, iar cel de la producator functiona ok.

Bonus story: am incercat sa folosesc un fisier hosts pentru adblocking pe Windows, iar la reboot procesul de networking manca RAM pana la pragul de 500M si apoi crapa si o lua de la capat :slight_smile:.

2 Likes

Daca ai timp, incearca sa pui 127.0.0.1 in loc de 0.0.0.0

Am pus si eu acel hosts. Sa vedem acum. Dar parca merge netul mai bine :smiley:

Cand am luat laptop in 2018 e un DELL inspiron nici nu imi vedea reteaua trebuia sa iau driverele de la DELL de pe site, dupa multe reinstalari de sistem de operare prin 2019, 2020 a mers cu driverele de Windows cred ca e recomandat sa iei driverele de la DELL de pe site, chiar au un utilitar SupportAssist care face toata treaba dar comoditate.


Totusi imi da un mesaj Your service plan expired
De fapt a expirat garantia si perioada de service dar utilitarele par sa mearga o parte.