De ce nu folositi nume reale pe devforum?

La multi ani! (Ca de craciun n-am fost online…)

[quote=“kilogrammer, post:15, topic:2389”]
atat timp cat se pare ca e inca un alt forum gen softpedia
[/quote]De pinde din ce punct de vedere te uiti… orice lucru este “gen” alt lucru, daca te uiti din unghiul potrivit…

[quote=“kilogrammer, post:15, topic:2389”]
mediu propice de afirmare in voie al unora care nu au bun simt
[/quote]Ca tine?

[quote=“emanuel, post:18, topic:2389”]
desi @flavius este cel care incepe
[/quote]Si @kilogrammer de ce continua? Ar putea sa-l lase in apele lui si discuta ar ramane “in parametrii ideali”…

Disclaimer: Imi cer scuze de atacul la persoana, insa a trebuit sa le captez, cumva, atentia, pentru a citi paragraful anterior.

Cautandu-ma, pe internet, imi poti gasi numele real, cel mai probabil. Cum, mai exact, doresc sa omit. Now, back to the question:
Din 2 motive:
Primul, doresc a imi pastra viata din afara IT-ului separata de cea legata de IT, pe cat se poate.
Al doilea motiv este faptul ca username-ul meu reprezinta (precum a fost mentionat aici, despre parole) un fel de idee sintetizata a idealului la care tintesc.

Am explicat intr-un alt comentariu cum am obtinut porecla Sapio (aici) si ce inseamna, careia i-am adaugat un IT la sfarsit (pentru brand-uibilitate si pentru a nu ajunge lumea pe site-uri despre sapio-sexualitate, cautandu-mi username-ul). Tot timpul avand handle-ul “sapioit” atasat continutului scris de mine sper ca ma influenteaza psihologic spre a scrie continut mai intelept, atat IT-related, cat si in rest.

Intr-adevar, este o masca, insa acea masca ma influenteaza a filtra continutul intr-o maniera care sper sa duca cu gandul la intelepciune. Au fost cazuri in care instinctul imi dicta un atac la persoana, insa logo-ul asociat logo-ului meu mi-a acaparat atentia cateva secunde, amintindu-mi de insemnatatea username-ului caruia este atasat, facandu-ma sa atac ideile, in locul persoanelor.

Totusi, trebuie sa amintesc (si eu) de efectul Dunning-Kruger, care nu stiam ca are un nume oficial (desi banuiam ca are). Cu ocazia asta, @iamntz iti multumesc pentru postarea link-ului! Username-ul meu ma mai duce cu gandul la observatia personala (care are si un nume, pe care nu il stiam) mentionata in acest paragraf, amintindu-mi ca este mai bine sa fiu subestimat, decat supraestimat, in multe cazuri.