De la programator la primar

Tipul a lucrat ca dev, a candidat si a castigat alegerile intr-o comuna din Buzau.

Dincolo de politica romaneasca, ati face ceva asemanator daca s-ar ivi un moment bun?

@iamntz poate il inviti si pe forum sa ne zica mai multe :smiley:
LE: Nu il gasesc pe Twitter :grin:

Am si eu un coleg la munca care a candidat pe postul de consilier local.

2 Likes

poate ne ajuti tu cu un tutorial ca pe medium despre cum se iveste un moment bun? ca si momentul de la ministerul energiei si al mediului de afaceri? :smiley:

Munca, munca si iar munca!

Asta este secretul. :slight_smile:

2024, te votez!!

Pt mai multe detalii, in privat! :wink:

1 Like

si cumva te identifici cu el. pentru simplu motiv ca a lucrat ca dev…

tipul avea par scurt, a candintat…
tipul purta pantofi sport, a canditat…
tipul era ochelarist,… intelegi ideea.
poti inlocui balaria aia cu orice vrei tu si o sa aiba aceiasi relevanta.

4 Likes

Pe tip l-am adaugat acum ceva timp pe LinkedIn si acel video a aparut in feed.
Am postat ca mi s-a parut ceva ce nu prea vezi pe la noi. Sau daca a mai fost, eu nu am vazut.

Stai chill man ca intrebarea mea este generala.

Sunt curios daca poți fi part time dev și part time primar/ consilier?

Salut, Claudiu aici. Sunt membru de ceva timp, dar nu am fost prea activ pe forum. Dacă aveți întrebări specifice vă pot răspunde cu mare drag. Până atunci pot zice doar că abilitățile de om tehnic sunt extrem de bine-venite în administrația locală, acolo unde totul se bazează pe hârtii plimbate dintr-un loc în altul și unde ineficiența este la ea acasă. Recomand din suflet implicarea în administrația locală, fie ea politică sau nu, fie ea dintr-o funcție sau de pe margine. Orice cetățean are acces neîngrădit la ședințele Consiliului Local - de acolo trebuie început. Veți descoperi lucruri foaaarte interesante :slight_smile:

13 Likes

Felicitări @claudiuconstantin! Mult succes și realizări!
Într-adevăr, cultura din managementul corporatist și în general din corporații poate ajuta mult un aparat de management pur românesc. De fapt, în principiu, cultura corporatistă este orientată pe rezultate.
Din spirit civic, pentru oricine este recomandat să se implice pentru beneficiul comunității. Este sănătos și pentru sentimentul utilității. Când vezi atâtea neajunsuri în administrațiile locale, pui mâna, faci ceva și cumva compensezi.

1 Like
  • Buna ziua, ca primar v-am adunat aici fiindca vad ca nu este o aplicatie pentru a se face programari pentru cei care vor sa ni se adreseze. As dori pe saptamana viitoare sa facem una. Vom folosi un layout clasic Bootstrap cu PHP si o baza de date MySQL ruland pe ceva masina de 4 GB de RAM si 120-160 GB de spatiu cu 2 nuclee.

[Toata lumea socata, se aude o femeie tipand si o alta lesinand in spate]

  • De asemenea am vazut ca site-ul primariei nu este compatibil cu dispozitivele mobile…

[Se aude in sala un “AU! Pieptul meu!”, si un barbat se prabuseste la pamant]

4 Likes

Era: “AU! Inima!”

1 Like

Pe 10 noiembrie voi vorbi despre experiența mea în cadrul ADCES Meetup online, ne vedem și auzim acolo: https://www.meetup.com/Bucharest-A-D-C-E-S-Meetup/events/273919756/

1 Like

spor la treaba! avem nevoie de exemple pozitive.

1 Like

Primar mai dificil. Dar consilier fără îndoială.
Consilierul nu prea are îndatoriri.
Depinde de implicare.

M-am gândit și eu la treaba asta.
Consilier, da. Undeva la țară. As putea să ajut la digitalizarea administrației locale.

Primar, nu. Deși am oarecare cunoștințe administrative, nu mi-ar plăcea să învăț atât de multe lucruri. Nu cred că e de ajuns să vrei să faci ceva bine, mai trebuie să și știi, iar asta nu se întâmplă peste noapte.

Dar sunt convins că aș fi mult peste media primarilor de la țară. Mă refer la realizări.

Foarte tare! Iti dorim mult succes!