De la Windows la Ubuntu

De curand am trecut de la Windows la Ubuntu in firma. Si ma intrebam daca sa fac trecerea si acasa.
Nu am observat ceva special la Ubuntu (in afara de diferenta imensa de performanta in cazul proiectului curent, dar e un caz izolat), insa ar fi curiozitatea pentru ceva nou.
Sunt un utilizator inrait al tastaturii si shortcut-urilor, dar incet ma obisnuiesc.

Ca si utilizator tehnic, deocamdata nu am intalnit impedimente in folosirea uneltelor necesare (trecand peste mentiuni de diversi sfinti la primele instalari), iar acasa nu cred ca va fi diferit, avand in vedere ca, pe langa dev, sunt utilizator oarecare (browsing, editare, media), iar de jocuri nu se pune problema.

Credeti ca ar putea sa apara vreun impediment, vreun moment de neadaptare. La voi cum a fost trecerea?

Multumesc!

2 Likes

Folosesc numai Ubuntu de vreo 2 ani jumate acasă, și m-am obișnuit destul de repede. Nu mai vreau să am de-a face cu Windows-ul, dar aste e desigur o opțiune personală.

Dacă te poți lipsi de pachetele Adobe sau ai răbdare cu un virtual machine, recomand cu încredere să îți pui Ubuntu și acasă. Iar dacă zici că te bazezi foarte mult pe utilizarea tastaturii atunci Vim/Emacs și Terminalul sunt prietenii tăi. Deci Windowns-ul devine doar un impediment. :slight_smile:

1 Like

Trecerea de la Windows la Ubuntu pt cineva tehnic e doar o treaba banala azi. Daca nu esti designer/nu folosesti tool-uri care nu ruleaza pe linux nu vei avea nici o problema.
Chiar si pentru Photoshop si internetExplorer ai solutii, comerciale, ce-i drept - CodeWeavers Crossover.

Eu te sfatuiesc s-o faci, are avantaje si tu esti in mindset-ul potrivit. Plus ca acum Ubuntu e foarte user friendly si iti ofera cam tot ce ai nevoie.

Eu cand am facut trecerea la linux, am facut-o de nevoie (sistemul era foarte vechi si windows abia mai mergea pe el). Resurse erau muuuult mai putine decat acum, linux nu era asa de user friendly - puteai sa te chinui tare sa-ti instalezi ceva banal (de exemplu drivere de sunet).
In Ubuntu e like a breeze, ai apt si Synaptic care se ocupa de dependinte, repo-uri updatate, tot ce vrei.

Pe “vremuri” daca alegeai distributii mai obscure nu aveai packet manager la nivelul celor de acum; comunitatea (LUG) te sfatuia sa-ti compilezi singur gentoo-ul s.a.m.d.

Cel mai bun lucru pe care il inveti pe linux e specializarea in system administration. Si asta e un lucru foarte tare! Pe langa faptul ca iti largesti orizontul ca developer, e un lucru nou pe care il poti presta pentru clientii tai - si de cele mai multe ori e un lucru bine vazut si bine platit.

Asa ca hai, instaleaza-l fara frica si

sudo apt-get install phpMyAdmin

Note: daca instalezi phpMyAdmin apt iti instaleaza toate dependintele (cum ar fi: apache, php, mysql si extensiile de php necesare :wink: )

De asta cu pma habar nu aveam (merci!), la birou nici macar de lamp nu am nevoie.

Ce-mi lipseste:

  • Win + R, de care ma folosesc abuziv
  • Alt + D in browsere. care interfereaza cu… am uitat cum se numeste, finder-ul din Ubuntu
  • F12 in browsere, care e in conflict cu Guake Terminal (imi place ca sta ascuns si il deschid doar la nevoie; prefer ca totul sa fie cat mai compact si ascuns)
  • Jing - cu siguranta sunt alternative (am inceput cu Shutterstock), dar mi-a intrat in mana prea bine

De Adobe sau orice design tools ma cam lipsesc, am nevoie de cateva ori pe an. De Internet Explorer am auzit, dar nu stiu ce e.

Doar noutatile privind unele nevoie de soft-uri o sa fie mai greoaie probabil, vor necesita mai mult timp pentru acomodare.

Dupa ce inchei cu proiectul de acasa, o sa fac trecerea. Discutia de aici ramane valabila, poate mai sunt persoane care pot sa arunce vreun sfat general.

Multumesc!

Sincer, nu stiu ce fac “Win + R” si “Alt + D” (eu nu mai folosesc Windows acasa sau la job de foarte multa vreme - cam de cand aparuse Win 7, 2009-2010), dar uite, in Ubuntu ai un shortcut care le bate pe toate restul (din orice OS) -

Ctrl + Alt + T

Shortcut-ul asta e “the holy grail” of shortcuts: deschide terminalul :slight_smile:

1 Like

Win + R e fereastra run, unde executi diverse comenzi, o folosesc sa deschid rapid un path.
Alt + D e focusul in address bar.
Cu terminalul default (daca bine ma exprim) nu stiu ce am facut, dar la un moment dat a devenit mai rau decat ms dos si nu ma descurcam cu… copy/paste. :)) Plus ca fereastra e mereu vizibila, opus Guake.

Evident, astea sunt doar discutii despre vechile obisnuinte, sunt sigur ca se gasesc cai convenabile pentru orice.
Surpriza mare a fost faptul ca, dupa cateva ore bune de instalari, m-am adaptat mai rapid decat ma asteptam, si a inceput sa-mi placa iar cli, de ani buni fiind anti.

Iar ca dev vorbind, PhpStorm are distributie Linux, deci din punctul asta de vedere sunt in rai si pe Ubuntu.

Pentru modificarea scurtăturilor implicite, poți să-ți instalezi compiz-settings-manager. Și să știi că mai orice poate fi customizat, așa că n-ai de ce să-ți faci griji. Trebuie să te înarmezi doar cu răbdare.

Perfect, merci!

Folosesc ubuntu la servici. Il urasc din tot sufletul. E incet, gandit cu fundu, neproductiv. L-am blocat intr-o luna de mai multe ori decat am blocat windowzu toata viata mea. Linuxu e ok pentru servere. Ca desktop poate face concurenta cu vista. Cu toate ca si ala era mai stabil

2 Likes

Aceeasi mentalitate pe care am vazut-o pe thread-ul cu frameworkuri preferate: nu evolua, stai unde esti, ca e mai bine asa. </ sarcasm>

Dislike.

PS: zi-ne si ca VCS-urile sunt naspa ca e mai mult overhead decat in a lucra direct pe FTP…

1 Like

Nu-i mentalitate, e experienta. Probabil, in ubuncredinta ta, ai ignorat partea unde am spus ca folosesc ubuntu.

si prpbabil o sa-mi explici ce mentalitate ai observat om topicuri cu framewrkuri.

1 Like

Am folosit Ubuntu, Manjaro, Elementary OS, dar tot cel mai liber ma simt pe windows, liber in sensul in care pot instala orice program am nevoie. Pe linux nu pot, decat folosind wine, dar nu ma descurc deloc cu dependentele.
Mai nou am trecut pe Windows 8.1 si e mult mai bun decat 7, m-am acomodat repede, am customizat tot, mai testez din cand in cand un linux in VirtualBox.

1 Like

Am folosit Ubuntu (din initiativa personala). In prima saptamana a mers perfect (i5, 8gb ram). Apoi usor usor s-a transformat intr-un windows xp cu aspect urat.

Am dat de aceasi probleme de care se discuta mai sus, shortcut-uri facute pentru user de windows dadeau conflict cu altele. In ultimele saptamani incepusem sa il urasc.

Nu credeam ca o sa fiu fericit in fata unui Windows 8 (i7, ssd, 16gb ram, good gpu) atunci cand am schimbat calculatorul cu totul

Din pacate, ma confunzi. Nu am “ubuncredinta” de care zici tu, am doar parerea ca ar trebui sa folosesti the right tool for the job si atat timp cat nu lucrezi in .NET nu ai nici un motiv serios sa spui ca the right tool for the job e Windows. Si eu tot din experienta vorbesc, am lucrat pe linux multa vreme (fie el Ubuntu, Fedora etc) si atat timp cat stii ce faci, nu ai cum sa ajungi cu un Ubuntu la fel cum faci cu un Windows XP (ma refer la viteza, sa fie slow).

Doar si faptul ca terminalul din Windows e o gluma proasta (da, si PowerShell-ul included) il face sa nu fie un tool potrivit pentru un developer modern.

Cat despre “mentalitatea din thread-ul cu framework-uri”, nu ma refeream strict la tine, nu urmaresc cine scrie sau cui ii raspund, dar am vazut o aceeasi mentalitate: “de ce sa folosesc frameworkuri, ca mie nu imi plac” care se potriveste exact la cea cu Windows vs. linux. Daca tie iti place sa dezvolti pe Windows, fa-o fara probleme, dar cand cineva cere o parere care s-ar putea sa-i ajute in cariera profesionala, sa lasam hater-ismele la o parte. Lucreaza pe Windows, bucura-te de el, dar nu incerca sa convingi pe altcineva sa-l foloseasca doar pentru ca tu nu ai stiut sa-ti administrezi OS-ul, really.

Reverinta la VCS vs FTP am dat-o pentru ca, de obicei, asta e genul de argument pe care-l primesti la un comentariu care face bashing la linux.

Si daca-mi permiti inca o intrebare: cum folosesti VCS? Vizual? Cu Tortoise[Svn|Hg|Git]? Sau te chinui cu Cygwin sa ai un terminal decent?

2 Likes

@alescx: jignirile nu ajută. În nici un fel. Nu vreau să facem poliție, să ștergem posturi, să dăm flag-uri, vreau ca membri comunității să se respecte reciproc. Se poate? Mulțumesc.

Git merge in linia de comanda si pe windows.

dar hai sa-ti explic. Sub birou am o tigaie pe care ruleaza un centos. Pe ala imi fac toate proiectele. Sta acolo de vreo 3 ani si primeste restarturi cand pica curentul

@iamntz, unde am jignit?
am dat o explicatie unei jigniri si am cerut o explucatie pentru alta jignire. Sau alea n-au fost jigniri pentru ca au fost impachetate frumos.

ps. Scuze daca ti-am pocit numele. Sunt pe tel

Experientele sunt clar impartite in cele doua tabere (buna si rea) in orice am discuta. Si mie mi s-a mai blocat Ubuntu, dar intr-un anume aspect de care am nevoie e net superior Windows. Cat ma ajuta, il folosesc, simplu.

Un alt exemplu, desi am avut destule probleme cu Vagrant, ma ajuta mult. Dar @iamntz mi-a facut capul calendar cu experienta lui negativa cu tool-ul asta. Situatii si situatii. E bun pentru tine, il folosesti.

Eu zic sa incepi prin a folosi acelasi terminal. Msysgit e versiunea de Windows pt Bash. Cand ai aceleasi comenzi pe ambele sisteme e mai usor.

Daca nu esti un utilizator hardcore de terminal, e frustranta trecerea.

Eu personal folosesc Win8.1 pro pentru ca ma joc mult, fac si .NET, iar sincronizarile de setări intre sisteme: workstation, desktop, laptop, telefon, sunt geniale, dar n-am o problema sa lucrez de pe o masina doar cu un terminal si atat :slight_smile:

1 Like

On “home” PC as merge pe Windows cu un VM de rezerva pentru work related issues.

Why windows:

  • Steam :smile:
  • foobar2000
  • inca este (mult) mai usor de utilizat decat Ubuntu pentru orice non-tehnical
  • drivere si utilitare nice (de exemplu acum am facut underclock la placa video pentru ai reduce temp cu vreo 15C)
3 Likes

ma pregatesc sa-mi pun ubuntu 13. noaptea trecuta am incercat 14. v-as povesti experienta da` scrie pe undeva prin reguli ca n-am voie sa injur.

in fine, stie cineva cum fortez o rezolutie pe un monitor?
nu, din conful xorgului nu merge si cu xrandr nu-i o solutie. si nici “googal it” ca am stat si-am cautat toata noaptea si mareata comunitate de linuxisti stie sa-ti explice cum sa-ti instalezi wine-ul. cand vine vorba de chestii serioase bate vantu.