De la Windows la Ubuntu

Pune Win XP ca o sa mearga :smile:

Ce ai incercat cu xrand si nu a iesit? Incearca

cvt 1920 1080 60

(sau schimba 1920, 1080 cu rezolutia pe care o vrei)
O sa iti dea modeline-ul pentru monitor, pe care il bagi in xorg.conf

am windows 7 pe langa.

Revin cu noutati: foarte multumit de Ubuntu, asa ca am trecut la el si acasa zilele astea. Vorba lui @iamntz, sunt tare ca mi-a luat mai mult de o zi sa ruinez boot-ul (nu te joci aiurea cu fstab). :smiley:

1 Like

@msd, si eu am incercat in repetate randuri sa fac aceasta migrare, dar de fiecare data am revenit la Windows din simplul fapt ca site-urile erau randate diferit. Nu fac front-end de obicei, dar in proiectele freelance ma mai ocup si de acest aspect si atunci mi-e foarte greu sa fac acest lucru pe Linux. Cum gestionezi situatia asta? Ai si o masina virtuala care ruleaza Windows si verifici randarea unui site acolo?

2 Likes

Da ai dreptate, siteurile arata diferit pe linux.
Mediul optim ar fii sistem de operare windows cu linux in virtualbox.

Nu ma mai ocup deloc de front end, nu ma interesează aspectul asta, browser-ul a devenit terminal + rest console. Dar da, la birou proiectul e pe vagrant. Iar acasă nu mai lucrez efectiv proiecte, ci doar studiez.

topicul ar trebui sa se numeasca “De la windows la ubuntu si inapoi” :)) sooner or later.

4 Likes

:)) Rectific atunci cand ajung inapoi.

Am făcut trecerea de la Windows la Ubuntu încă de la versiunea 8-9 parcă. Trebuie să recunosc că încă salivez la jocurile noi(oricum există steam for linux :wink: ).

Dar de ce Ubuntu si nu alta distributie?
Daca tot te mananca pielea, macar sa simti durere adevarata. Un Debian curat si cinstit…

Acum, sa fiu sincer, vreau sa-mi pun si eu linux, dar nu pe masina principala. Cred ca e un neajuns sa ai doar windows fara un linux. Dar ma tenteaza sa-mi iau un rasbery pi pentru joaca pe linux. E cam overkill sa ai un desktop full pe care sa nu te joci toate balariile cand te plictisesti… Mai ales daca ai si licentele pentru jocuri pe windows. Iar ideea de a tine un HDD cu dual boot nu-mi mai place.

1 Like

@Mentalismus, nu ma joc niciodata, deci n-am probleme aici.

@ovidiu_dtp, asa s-a intamplat sa fie Ubuntu, deocamdata e bine asa.

păi nici eu nu am văzut joc în faţa ochilor de când am trecut la ubuntu.

Nici pe Windows nu obisnuiam, au trecut cred ca mai bine de 10 ani de cand n-am deschis vreun joc.

Caz real, la un liceu, elevii se roaga de profa de info sa dezinstaleze Windows 8 care se misca greu si sa puna Ubuntu. In sprijinul solicitarii cativa elevi au adus laptopurile lor cu Ubuntu preinstalat care se misca foarte bine cu resurse reduse. Unul dintre ei venise chiar cu un MacBook pe care pusese Ubuntu pentru ca gaseste mult mai usor soft gratuit.
Morala: Copiii simt mult mai bine ultimele trendurile tehnice.

5 Likes

@atufa As mai face o data liceul sa vad asta :smiley:

Folositi cu incredere https://www.playonlinux.com/en/, tocmai azi am testat site-ul unui client pe IE cu el. (nu-mi ajunge sa impart ssd-ul asta micut si cu o masina virtuala :smiley: )

1 Like

Nici eu nu ma mai joc, dar ocazional, mai bag un starcraft, macar sa vad niste replay-uri, poate un Diablo, uneori poate mai intru prin Entropia…
Starcraft mi s-a parut cel mai bun joc din toate timpurile si mi l-am cumparat. Ocazional il mai deschid.

PlayOnLinux (sau PlayOnMac) sunt doar niste wrappere pentru Wine. To be taken with a grain of salt. :wink:

1 Like

Yep, toti stiam asta :smiley: (scrie si pe site de cateva ori) Dar e mai click+click+next+click

1 Like

Eu nu stiam pana nu am dat click, asa ca am postat aici sa ca sa scutesc oamenii care cred ca vreo noua tehnologie minunata sa dea acel click.

In alta ordine de idei pe computerul de acasa am Windows pentru ca ma joc din cand in cand. Si nu lucrez niciodata (putty + vpn pentru situatii de urgenta).
Pentru Mac OS X, dar am si o statie virtuala cu Xubuntu. Daca driverele pentru OS X ar fi mai bune as lua in considerare foarte serios (X)Ubuntu. Ah, mai e si randarea fonturilor care ma calca pe nervi in Linux, dar se fac progrese in directia asta.

Mi-am instalat astazi ChromeOS de la Google si mi se pare o opera de arta pe partea de look and feel, randare font-uri, poti instala pachete la fel ca in Ubuntu cu apt, am instalat pentru inceput node.js si visual studio code, daca dezvolti folosind javascript cred ca e optiune buna.