De unde pot sa-mi iau o asigurare domeniu IT pe firma si sa nu-mi iau teapa?

Salut,

Am un contract cu UK (initial contractu e pe 3 luni). Presetez servicii de consultanta in tehnologiai informatiei si am un P.F.A (norma de venit 6202). Firma din Anglia mi-a cerut sa am o asigurare sa acopere (public liability, indemnitiy insurance) asta echivalent in Romania se cheama "raspudnere civila profesionala in domeniul IT) pe suma de 100k Euro. Am vorbit cu multe firme de asigurare din Romania ca Aliatz Tiriac spre exemplu. Mi-au cerut pentru 100k euro sa dau 1800 euro pe an. Mi s-a parut prea scump si exagerat. Alte oferte 1100, 800, 1500 si la un broker 480. Am gasit la alte firma ca Axa Insurance in Anglia pe 50-80gbp sau 150gbp pe an pentru 100k lire (echivalent). Multe firme ofera de aici din Romania doar acoperire in Romania. Eu am nevoie de acoperire in Anglia.

Am incercat sa completez niste formulare la firme de asigurare din Anglia dar vad ca toate asteapta ca firma sa fie din Anglia (self employed-sole trader ar fi echivalent la P.F.A ce am eu).

Stie cineva pe cineva sau unde sa mai incerc sa-mi fac asigurarea pe o suma decenta sa nu-mi iau asa mare rip-off? Imi trebuie urgent. Nu vreau sa dau o taxa de prost in Romania pentru un an pe un contract de doar 3 luni. Nu am garantia ca o sa-mi extinda contractul mai mult. Repet, nu as vrea sa iau o asigurare doar de dragul asigurarii. Nu as vrea in caz ca eu sunt in belele sa nu-si recupereze cumva acesti bani firma din Anglia. Vreau sa fie totul ok profesional pentru ambele parti.

Pareri? Recomandari?

deschide o firma in anglia, e mai ieftin decat 1800 euro.

In primul rand, nu iti deschizi firma pe orice alta tara decat Romania. Microintreprinderile noastre SRL sunt paradis fiscal

Asigurare de raspundere profesionala iti poti lua doar pe cele 3 luni. Din experienta mea, le dai aceasta polita celor de la agentia din UK care te intermediaza pentru contract. Daca iti prelungesc contractul, te faci ca uiti de prelungirea politei. Ei probabil nu o sa te intrebe deoarece pentru ei e ceva banal (dupa cum ai aflat si tu e atat de comuna incat e de 20 de ori mai ieftina).

Daca imi dai un PM iti pot da eu un contact al agentului cu care am facut eu in urma cu 1-2 ani o astfel de asigurare pe termen scurt. Eu am facut de 1M€ si era un cost similar cu al tau la 100k. Posibil sa se fi schimbat tarifele intre timp.

2 Likes