Dear JavaScript

Despre cum mentenanța unui proiect open source te poate duce la capătul răbdării, în pragul burn-out-ului.

Înseamnă că unii care se ocupă de proiecte open source nu joaca Dota 2. :slight_smile:

Există și decizii foarte proaste (din punct de vedere al compatibilității) în open source, poate ai auzit de systemd/upstart sau node-gyp cu Visual Studio (20 gb??? wtf) necesar pe Windows. In al doilea caz avem noroc ca celor de la Microsoft le place open-source si au gasit un compromis, in primul caz cateodata mai dau de un server cu OpenVZ si de un debian care are nevoie de update si ii injur si mortii aluia care a inventat systemd. (n-am nimic in mod normal fiindca merge ok daca nu trebuie sa pui aceeasi aplicatie pe BSD/solaris/mac, dar la servere e un chin urias sa faci 50 de servere sa ruleze cu upstart sau systemd)

Sunt sigur că i-am injurat pe geniile care au creat aceste 2 monstruozitati, dar in rest nu am vazut nimic asa grav incat sa nu pot rezolva eu singur.

Feedback-ul negativ este cel care conteaza, daca sarim cu feedback pozitiv facem reclama.