Decentralized computing

Salutare tuturor,
Exista interes pentru acest domeniu in aceasta comunitate?
M-ar interesa sa stiu daca exista ceva pasionati de aplicatii descentralizate, p2p, bitcoin, blockchain, serverless apps, ethereum, web 3.0, mesh networking… cypherpunks ?!

p2p a schimbat lumea :smiley: toata lumea ar trebui sa fie interesata de el, parerea mea.

2 Likes

@tachyean merci de reply! As vrea tare mult sa gasesc mai multi oameni interesati de revolutia ce va sa vie in curand la nivel tehnologic. Sper sa ne strangem cat mai multi. Informarea e primul pas!

LA MULTI ANI !

hmm… se pare ca nu sunt prea multi pasionati pana la urma :frowning:

@awrelll este posibil sa nu fie vb de dezinteres ci de utilitatea acestor sisteme. In ce domeniu / mod consideri ca ar trebui sa incepem sa ne uitam la sisteme descentralizate?

Trebuie sa iei in calcul si aplicabilitatea tehnologiei in lucrurile pe care le facem zilnic. Personal daca nu am cum sa le folosesc intr-un mod eficient, probabil nu sunt la un nivel care sa-mi starneasca interesul.

2 Likes

@navaru
Domeniile pot fi nenumarate…
O unealta in domeniul financiar este Bitcoin. Mi se pare fascintant ca exista o metoda prin care se poate face transfer de proprietate de la A la B, excluzand intermediarii iar taxele pentru aceasta operatiune sunt FOARTE decente. exemplu

Un alt fapt pe care eu il gasesc interesant vis-a-vis de aplicatii, este disparitia a ceea ce noi numin Single Point of Failure. Mi se pare foarte util sa ma pot baza pe niste unelte la care nu mi se poate limita accesul din divese motive.

p2p encrypted communication protocol
sitem de vot electronic ce nu poate fi fraudat

Parerea mea legata de aceste tehnologii este in curand vom fi martori la disparitia notiunii de server si la pachet cu asta, tot ce tine de server-side scripting + PHP.

http://www.cgi-node.org/home

Noul model de baza de date distribuita numit blockchain poate fi accesat prin intermediul Javascript.

Astept pareri :slight_smile: