Despre Angular js

O intrebare de necunoscator in angular, am mai multe tutoriale de unde as putea sa invat angular si vreau sa intreb pe cei care cunosc la ce ma ajuta angular la un site dinamic facut in php?

Dacă te întrebi la ce ți-a putea folosi, cel mai probabil nu ai nevoie de el :slight_smile:

Dacă vrei să-l folosești la un site, sigur nu ai nevoie de angular.

Eu am gasit aceasta serie de tutoriale interesante: https://www.youtube.com/watch?v=OPxeCiy0RdY&list=PLGLfVvz_LVvRo7634CgU8vyD_NPtODwjE

Te ajuta la site-urile mai complexe, sa-ti organizezi codul pe front-end. E un framework MVC. Dar daca tot te decizi sa te apuci de el, iti recomand sa incepi direct cu versiunea 2.

2 Likes

In primul rand daca vrei sa faci aplicatii mobile cu tehnologii web, angularjs pentru asta este super. (+cordova daca te intereseaza)

In al doilea rand poti folosii angularjs cand vrei sa construiesti o aplicatie web, o platforma, un site cu o experienta foarte buna pentru useri, realtime.

Dar ai grija sa nu cumva sa faci in angularjs o parte din site care vrei sa fie indexata de google.

AngularJS nu este un framework mvc, backbone este mvc, etc, dar nu angular. Nu este folosit la organizare ci pentru “Single Page Apps”.

Cat despre angular la fel cu ma zis si @iamntz te poti lipsi de el, sau il poti folosi si sa iti simplifice mult viata (bineinteles acolo unde se merita sa folosesti angular). Noi l-am folosit in productie pentru firme mari gen Philips si nu am fost dezamagiti, avand in vedere ca este suficient de fiabil are o comunitate mare iar directivele sunt un lux.

Iar ca sa fiu cat mai ontopic iti recomand cele doua tutoriale de pe codeschool, o sa iti formezi rapid o idee cum si unde se folosete angular.

3 Likes