Despre ChatGPT. Oare unde va ajunge?

Am verificat putin Bard la programare cu Advent of Typescript 2023 | TypeHero

Trebuie sa ne inscriem la ceva cursuri de electrician/sudor etc. in ritmul asta.

1 Like

Zi-ne si noua ce cod a generat si ce greseli au fost.

Nu au fost greseli, e chiar prea precis fata de un om, poti rezolva fiecare challenge.

Nu ma surprinde. Probabil face parte din setul de date de training.
La probleme reale o dau in bara. Mai ales legat de securitate.
Din ce am observat, daca ii atragi atentia unde sunt greseli, le mai corecteaza.

Mai bine cumpărăm niște capre/oi.

Deci Bard este încă cu PaLM. Si va funcționa așa pentru publicul general.
Pentru cine are abonament la Google One va avea Gemini - așa circulă zvonurile.
Gemini ar fi echivalentul GPT4 de la OpenAI, deși simt că e un pas înainte.

Presupun ca te referi la Gemini Ultra pentru ca modelul Pro este mai slab decat GPT 3.5. Vedem cand il lanseaza unde se va clasa Ultra.

M-am apucat sa fac un bot de slack cu GPT. Duamne, numai endpointuri si proprietati inventate.

Da, cred ca ChatGPT/Microsoft s-au bagat prea rapid cu un produs nefinisat in domeniu si o sa ii doara cand o sa vina cineva cu ceva facut chiar bine, precum Apple.

1 Like

“Apple may be quiet on AI, but it’s also the biggest buyer of AI companies.”

The power of silence in a noisy world.

ChatGPT cu Sora genereaza video din prompt text:

Doar mie mi se pare ca gpt devine mai prost la scris cod?

1 Like

Nu-l folosesc pentru cod, ci pentru proofreading. La capitolul acesta pare a fi mai slab decat era acum 6 luni.

Zi-i ca ii dai bacsis daca scrie cod complet…

Din pacate nu glumesc, functioneaza chestia asta.

Multa lume speculeaza ca cei de la OpenAI in spate fac modelul mai “lenes” (sa raspunda mai scurt), ca sa scada din cheltuieli. Cu promisiunea unui bacsis il “motivezi” sa scrie cod mai complet.

9 Likes

După reddit urmează și alții:

Cum mai ziceam pe aici, cine deține date relevante, prețioase, pe care să antrenezi AI-ul va face munți de bani.

Probabil va fi un nou model de business, nu va trebui să produci bani efectiv din serviciile site-ului/produsului, dar dacă ai un număr de utilizatori cât de cât relevant dpdv statistic, vei putea vinde datele lor continuu spre companiile de AI care te vor plăti pentru asta.

Sintagma ‘if a product is free, you are the product’ va căpăta un nou sens :slight_smile:

2 Likes

Se spune ca Claude 3 depaseste Chat GPT 4, am vrut sa il incerc dar nu e disponibil in regiunea noastra.

The European Parliament has approved a law on artificial intelligence that sets requirements for facial recognition or text and image programs such as ChatGPT. For example, developers will have to label texts, sounds and images created with artificial intelligence to avoid misleading people. Stricter rules should apply to “high-risk” applications, such as facial recognition at train stations or other public places. In the future, a court order will be required for the use of such technologies. The law prohibits mass surveillance using biometric data, as is done in China or Russia.

Se pricepe boss-ul de la ZF la IT :slight_smile:

Cred că e mega fericit băiatul că nu vor mai avea it-iștii salarii mari :))

1 Like