Despre noile Mac Book Pro lansate pe 27 octombrie 2016

Lăsând la o parte titlul, un punct de vedere interesant:

5 Likes

Cu asta sunt extrem de acord.

Nimeni nu se aştepta ca Tim Cook să fie Steve Jobs în termeni de creativitate, dar Apple a pierdut un imens atu faţă de ceilalţi producători, se gândesc mai mult la profit decât la experienţa produsului.

Deocamdată ţine şmecheria din cauza inerţiei. Aşa cum şi la Microsoft a ţinut pe mobil, şi la Nokia a ţinut, până când a venit altcineva şi i-a terminat.

Cred că e doar o chestiune de timp, deja văd lucruri interesante de la Microsoft (foarte scump ce-i drept) dar totuşi e ceva diferit, ecran imens, fără compromisuri, chiar dacă costă 3000 USD. Dacă funcţionează şi e practic, se va vinde.

Ce vremuri, am ajuns să zic că Microsoft inovează în hardware, şi Apple inovează doar în software :))

1 Like

A da, cum era?

We don’t offer stripped-down, lousy versions of our products :slight_smile:

Azi avem laptopuri fără porturi, fără magsafe, dacă ar putea vinde doar o cutie goală, cred că ar face-o :slight_smile:

De aici şi reticenţa la hardware nou…

2 Likes

Cred că e o situație asemănătoare ca cea de acum 1-2 ani, de când au lansat iTunes Music: toți se luau de o declarație de-a lui Jobs din 2001, cum că nimeni nu vrea să facă stream, toți vor să dețină muzica.

Doar că se ignoră - voit sau nu - contextul pieței. Compară un macbook din 2007-2010 cu orice alt laptop (non apple) din aceeași perioadă. Vei observa diferențe din toate punctele de vedere: calitatea construcției, atenția la detaliu, calitatea componentelor și a carcasei șamd.

Pe de altă parte, în 2016, cam toți producătorii de laptop-uri au câte un model ce poate concura lejer cu un Mac (și la preț dar și la calitatea construcției).

Păi și atunci? De ce au abordarea asta?

Păi… în primul rând, este articolul lui @vlad: o fi Cook (la fel ca Ballmer) un CEO bun din punct de vedere al veniturilor pe termen scurt, dar pe termen lung s-ar putea să nu fie chiar atât de bun. Dacă ar exista un declin major al Apple în următorii zece ani (ceea ce mă îndoiesc), ar putea însemna un lucru bun, pentru că ar permite apariția unui nou jucător pe piață (probabil creșterea Chromebook? Dezvoltarea unei distribuții de Linux astfel încât să fie cu adevărat desktop ready?)

În al doilea rând, tind să cred că eliminarea porturilor a fost făcută pentru reducerea cheltuielilor; păstrarea porturilor de pe modelul de anul trecut, adăugarea a patru usb 3.x ȘI a touchbar-ul ar fi săltat prețul cu încă cel puțin $100, lucru ce ar fi făcut până și cei mai înfocați fanboys să se gândească ceva mai bine înainte de a cumpăra. Iar pe utilizatorii mai puțin fanatici i-ar fi pus în situația în care să se întrebe: să dau $X pe un HP sau $X+10% pe un MacBook?

Observ cupru pe acel heatsink, nu pare “advanced” insa un pic mai serios comparativ cu generatia precedenta - sucks ca trebuie sa demontezi toata placa de baza daca vrei sa-i schimbi pasta termica.

Hmm … si articolul de la ifixit este scris … la misto aproape.

Btw. din toate videos: am I the only one that noticed the display kinda wiggles?

Un scurt review la MB:

(aproape de sfârșit spune ce am zis și eu mai sus: este greu de justificat un upgrade)

Acel moment cand si Lisa Gade fucks up the specs, la un moment dat zice ca HP-ul are un i7 Kaby Lake with better performance si chiar pe GPU side insa uita complet ca Skylake-ul din base Mac are un 540 cu 64M de eDRAM care practic face bucatele acel Kaby Lake GPU wise.

Oh well … bashing Apple is fun I guess.

One more for the road:

2 Likes

Unele din primele plăci de bază cu USB3 nu știau să folosească și SATA3 simultan. Nu știu dacă era o limitare de drivere sau hardware, dar problema era acolo. Să nu fie o chestie asemănătoare.


În altă ordine de idei, și MS cocheta cu ideea unui touchbar:

As fi preferat:

  • old MBPr chassis
  • edge to edge display, maybe higher res and with the new improved color space
  • improved standard keyboard instead of that buttercrap (ffs Razor has full mechanical keys!)
  • yes new speakers
  • keep the full battery -> 12h or more of portability
  • replace thunderbolt with usb-c maybe add another one, keep magsafe and the rest
  • make the hinge full metal
  • also keep the new MacBook Pros but without the “Pro” moniker just as an evolution of the MacBook 12"
  • in the 13" add a quad-core CPU and maybe 32GB of ram?

=> everyone wins

Eu nu-s utilizator de laptop, iar următoarele întrebări sunt legitime:

Folosește cineva difuzoarele laptopului ca sursă primară de zgomot (vs. căști sau sistem audio extern)?

Chiar contează o autonomie mai mare de 3-4h? Adică să conteze pe bune, în mod frecvent, nu că acea dată ar fi fost util dacă ar fi ținut.


Eu sper la o tastatură mecanică și ergonomică pe un laptop. Nu de la Apple, pentru că nu sunt cei mai buni la chestii ergonomice, ci în general :smiley:

Dap eu, pentru ca mi-e lene sa mut DAC-ul de pe desktop pe Mac si plus imi place sa-mi reamintesc de ce am investit in componentele audio.

1 Like

Tind să cred că Apple vrea cu îndârjire ca utilizatorii să migreze spre Hackintosh sau Windows…

Stai ca inca se poate inlocui cu o statie de aer cald si putin talent, dar cine da bani pe un astfel de laptop…

Totusi exista avantaje categorice la viteza si stabilitate cu un SSD pus pe placa de baza, mult mai putine componente deci profit mai mare.

Nu putem spune ca nu are avantajele lui Macbook-ul, e unul din cele mai rapide laptop-uri chiar daca la prima vedere nu pare asa.

am comandat unul, dar o sa vina in dec 14 :))

desigur, pe langa masina, o gramada de cabluri. cat despre maglev, sunt pe piata deja niste adaptoare, si din ce am inteles vor aparea si oficial
De ce am cumparat? Sincer, inca nu stiu, sunt multumit de macbook pro, dar cred ca vroiam mai mult spatiu. Aveam doar 128, si ma simteam ca acum cativa ani, cand instalam ca idiotul fedora si mai avea 30 GB free on disk :slight_smile:

1 Like

@zitrusgrape: magsafe ca maglev este un tren :slight_smile:

2 Likes

OMG, such a idiot me :)))

but who knows, maybe in the future we can buy tiny maglev to move the cat around

Stai relax, e o chestiune de timp până când Apple va include maglev în laptopurile sale. Tastatura butterfly nu o să funcționeze la nesfârșit :smiley:

În altă ordine de idei, vești bune: trackpadul se poate demonta ușor. Restul…

  • WiFi failing with USB-C devices plugged in
  • However, not having tactile feedback for the escape key is annoying

https://www.lvh.io/posts/2016-rmbp-caveats.html

1 Like