Despre serviciile de contabilitate. Primiti copii la toate documentele depuse pentru SRL?

Primiti de la contabil copii la toate documentele (declaratii, bilant, etc.) depuse pentru SRL-ul vostru?
E o practica sa fie trimise de catre contabil? Sau a trebuit sa le cereti in mod special contabilului? E vreun pret special pentru asta?

Sau nu va intereseaza, “e treaba lor”? In fata legii, tu (admnistrator) esti raspunzator mai intai.

Colaborarea mea cu contabila se face intr-un Google Drive (acolo incarc facturi, decizii si alte documente pe care eu le generez). Tot acolo lasa si ea copii a tuturor documentelor generate de ea si depuse in diverse locuri.

2 Likes

Frumos! Visez si eu la asemenea contabil. Esti tu norocos sau e o practica sa primesti toate documentele?

As tinde sa cred ca asta e practica. Trebuie sa ai si tu acces la toate documentele ca in caz de control nu la contabila se duce ANAF.

Pana acuma imi trimitea doar ce trebuia eu sa semnez.

nu reusesc sa imi dau seama acum rapid, dar ce documente NU semnezi?

ontopic: eu primesc si dosarul complet in format fizic pe care trebuie sa il pastrez niste ani.
daca am nelamuriri… intreb si mi se raspunde (inclus in abonament daca sunt despre activitatea curenta sau intrebari scurte, separat daca am nevoie de consultanta mai mare pentru o idee noua).
primesc si informari in mail cand sunt modificari legislative care ma afecteaza.

1 Like

Din cate stiu, sunt unele declaratii care trebuiesc depuse la ANAF de catre contabil. Stiu ca o data am citit in ceva ziar ca s-a schimbat ceva si am intrebat pe contabil si mi-a zis ca “don’t worry, am rezolvat deja”.

Contabilul meu pastreaza el dosarul in format fizic.

1 Like

Confirm si eu ce spune Roland.

De exemplu, tu semnezi diversele declaratii care sunt depuse de contabil?
Tu spui ca primesti dosarul complet. Sunt declaratiile tale acolo?

da, sunt.

sigur semnez macar pe unele dintre ele.
nu sunt 100% sigur daca pe toate.
acum daca ma gandesc mai bine… e posibil ca unele sa se depuna in baza imputernicirii pe care am dat-o, dar inainte de a le depune primesc un rezumat ca sa verific daca e ceva in neregula.

dar ideea e tot ce face contabilul… o face conform cu decizia mea.
nu ii spun eu in ce conturi contabile sa repartizeze sumele din facturi, dar ii spun sensul lor si ideea de lucru si el traduce in contabilitate.

1 Like

Vin si eu tarziu la petrecere (din partea cealalta a problemei - din partea contabilului).

Documentele pregatite de contabil sunt ca un fel de “Predare/primire” la final de proiect.
Da, de cele mai multe ori nu ai nevoie de ele pentru activitatea de zi cu zi.
Daca insa ai nevoie de orice informatie, pentru orice scop, ulterior - te vei bucura ca le ai in ordine tu si nu contabilul.
Situatii exceptionale pot aparea oricand.

Un contabil bun:

  • iti va depune tot ce trebuie la ANAF,
  • va pastra tot ce este relevant pentru orice intrebare ulterioara si
  • va incerca sa te streseze cat de putin se poate, pentru ca stie ca esti ocupat.

Pe de alta parte, aceste date sunt ale tale si nu ale lui.

Ce trebuie sa faci tu legal si “best practice” ca Administrator:

  • pastreaza documentele contabile si asigura-te ca, chiar daca le dai fizic contabilului sau online - toate raman sau se intorc la tine si le ai in grija
  • rapoartele lunare si declaratiile facute de contabil sunt primite de tine (eu as zice lunar) dar cel putin trimestrial. Intreaba-ti contabilul care sunt rapoartele si declaratiile facute si cere-i-le & arhiveaza-le in folderul firmei tale. Bankup-ul regulat e o idee buna.
  • Asigura-te ca intelegi maca la un nivel de baza ce primesti. Un jurnal de cumparari, vanzari si o balanta + declaratii si dovada depunerii declaratiilor (recipisa) ar fi indeajuns

In final as adauga faptul ca este important ca un contabil sa simta ca iti pasa si tie de documente, rapoarte si cifre. Este munca lui, pana la urma. Ii va placea si lui sa primeasca o intrebare din cand in cand sau sa vada ca nu lucreaza degeaba sau doar pentru ANAF.
Spor!

1 Like