DevForum Hangout 1: 8 septembrie, între 17-18

Te descurci cumva, pe bune ca e mai greu de explicat decat de incercat. :wink:

2 Likes

Am o oarecare presimtire ca trebuie sa instalez “ceva” iar acel “ceva” sigur nu se instaleaza cu apt-get :slight_smile:

Hangouts e o aplicatie web. Nu trebuie instalat nimic. Tre sa ai cont de gmail / googleapps, dar cam atat.

1 Like

Eu as intra, dar vreau fara camera si microfon si se pare ca nu se poate.

@Cosmin este disponibil aici

1 Like

Se poat si fara . Le dezactivezi.

Parca era vineri :confused:

1 Like

RDS-ul s-a hotărât să nu-mi dea net azi, scuze că n-am ajuns.

In mare a fost o experienta interesanta, noua pt mine, obisnuit doar sa urmaresc inregistrari de acest gen.

Insa nu mi-am dat seama atunci cat de mult zgomot de fond generam :grinning: Ma asteptam sa foloseasca automat microfonul de la casti, dar cumva a decis ca cel incorporat in laptop (si care receptiona glasul colegilor de la 10 metri distanta, dar numai pe al meu nu) e cel potrivit. Data viitoare voi avea mai multa grija la asta.

Pe cand urmatorul meeting? :slight_smile:

2 Likes

A fost interesant, am avut placere sa vad si eu cateva fete :slight_smile: a membrilor forumului.

2 Likes

Foarte fain, cam ca o cafenea virtuala, doar ca era cam pe seara. Atmosfera relaxata, oamenii faini de pe forum, unii cu video si ne-am putut vedea.

3 Likes

Am urmărit pe youtube ce s-a discutat, chiar dacă nu de la început.
Am lăsat și două comentarii unul pe youtube în care sugeram ca și inspirație phproundtable și unul pe google plus care recunosc era mai mult pentru @tekkie cu privire la clean code, tdd, bdd, ddd în care sugeram că toate aceste tehnici au și o parte filozofică, de analiză, de preferat una vizuală cu stickies, de colaborare între echipă și client, dar presupun că toate astea erau subînțelese.

1 Like

A fost misto. Am vrut si eu sa particip dar am uitat complet.
Asteptam urmatorul :slight_smile:

1 Like

next meeting?

Joi la 16? Ce ziceti de intalniri saptamanale/bi-saptamanale, la care vine cine poate/vrea? Cel putin pe Discord (unde ar trebui sa avem cateva (mai multe) canale, atat text cat si voce) + https://meet.jit.si/

Edit: Realistic, n-ar trebui decat o ora de inceput, ca de lungit ne-am putea lungi mult si bine, daca / celor care ne permite timpul…

Edit2: Sugestii de discutii:

1 Like

Same here!

  1. Mie mi se pare prea devreme la 16:00. Toti sunteti proprii vostri sefi pe-aici? :smile: Daca da, atunci felicitari!
    Eu as propune sa fie mai tarziu, de exemplu dupa 19:00-20:00, indiferent de zi.

  2. Subiectele sa fie anuntate dinainte, astfel incat sa participe doar cine este interesat.
    In ideea asta, oricine ar putea organiza un meeting: anunta subiectul si ora + linkul pentru join si participa cine vrea/poate.

LE: Daca vom ajunge la mai multe meetinguri pe saptamana, ar fi frumos sa avem un calendar in care sa vedem toate meetingurile.

4 Likes

Mie mi-au placut topic bait-urile pe care le-a propus @iamntz in primul hangout. Cred ca daca il lasam sa mai faca asta o vreme, noi ne putem focusa pe prezenta. Cred ca dam degeaba in bike-shedding.

Ca organizator de PHP Cluj Meetup, stiu din experienta ca e mult mai important sa facem ca lucrurile sa se intample, decat sa perfectionam la nesfarsit lucruri care se pot dovedi irelevante (modalitatea de alegere a topicurilor, modalitatea de alegere a orei / frecventei).

Sa ne vedem asadar la o frecventa regulata (incercam la x saptamani, daca e prea rar sau prea des ajustam). Sa ne vedem o data la o ora tarzie din seara, alta data putin inainte de 6, etc., sa poata veni toata lumea (chiar daca nu de fiecare data). Ideea e sa avem in minte scopul, si sa il atingem iterand pe metoda.

4 Likes

Un subiect de discutie pentru urmatorul hangout :