DevForum pe Slack/Discord

Salut.

Daca unii dintre voi folosesc Slack, ma gandeam sa ne strangem cu totii pe un canal sa mai schimbam si acolo idei.

Ce ziceti?

7 Likes

I’m in. Mi-ar plăcea.
Dar nu ar fii împotriva conceptului de forum, pt că slack este chat ? (răspunsul ăsta l-am primit și eu când am propus un chat :slight_smile: )

A mai fost vorba la începuturi de un chat real time.

După cum probabil observi, de vreo două-trei săptămâni, activitatea a început să scadă extrem de mult (și nu îmi dau seama de ce). Dacă utilizatorii nu activează aici mă îndoiesc că vor activa pe Slack cu mai mult spor :slight_smile:

În plus, Slack, pe lânga toate chestiile tari ce știe să le facă, are nevoie de aprobarea manuală a tuturor utilizatorilor; nu am nici cunoștiințele și nici timpul necesar pentru a face o integrare cu utilizatorii (plus că am și probleme cu a face un env de rails pe local funcțional la o viteză acceptabilă). Fără această integrare, totul ar fi extrem de anevoios (utilizatorul trebuie să spună că vrea să intre, un admin va trebui să-l aprobe)

Chiar dacă nu sunt de acord cu chat-ul, dacă utilizatorii vor, ne conformăm si adăugăm.

Statisticile arată că pe forum intră aproximativ 60 utilizatori înregistrați/zi:

Dacă acest topic primește mai mult de … 35-40 de voturi :+1: facem și chat :smile: (deși cred că IRC ar fi mai simplu și mai familiar pentru mulți)

18 Likes

Nu știu câț de oportună e împărțirea unei activități și așa reduse pe încă un canal de comunicare, dar și eu zic că mai repede un canal de IRC e mai potrivit.

1 Like

Eu sunt zilnic pe slack si chiar îmi place ideea de a mai discuta pe acolo.

Crearea unui cont pentru site ia 2 minute, deci nu avem prea multe de pierdut.

In plus asa e mai rapid sa ceri un sfat pentru o problema urgenta sau ceva.

Plus că putem discuta modalități prin care să promovăm forumul, ne putem propune topicuri pentru discuții noi. Eu zic că ar merge.

Pentru mine chestia asta cu Slack e ca si cum am fi toti intr-o echipa (cat de cat unul langa altul) si cand ai o problema poti sa ceri rapid o idee.

De multe ori e suficient ca cineva sa priveasca din exterior pentru a-ti da o idee ce te salveaza :slight_smile:

Imi dau seama ca exista si dezavantajul sa ne “mutam” acolo si sa nu mai comunice lumea aici pe site. E drept ca este si acesta un posibil risc, dar… totusi nu cred ca se va ajunge acolo.

@iamntz mai bine bagai un vot sau ceva.

1 Like

Nu-i nevoie de voturi. Un :+1: la postul meu de mai sus e suficient.

2 Likes

Deci ieri seara am vazut un articol in feed-ul meu de stiri “Aplicaţia care ar putea îngropa e-mailul” si ghici ce aplicatie revolutionara au descoperit cei de la Gandul ? Slack :smiley: Si aplicatia exista daca nu ma insel de aproape 2 ani :slight_smile:

In general , un chat scade activitatea forum-ului , in loc de topic , vb pe chat .

1 Like

Asadar, se mai face ceva? :slight_smile:

La o adica sunt 2 optiuni :

  1. Fie facem chat-ul 100% non tehnic, adica doar un loc unde sa ne ajutam cu idei sau sa discutam alte nebunii non-tech (desi va fi cam greu sa “rezistam”)
  2. Fie il facem de discutii diverse. Acum, fie lasam libertate maxima (uneori e mai simplu sa rezolvi o problema in mod chat), fie daca cineva intra in chestii prea tehnice il trimitem aici pentru a deschide un nou topic, explicandu-i ca astfel si altii pot beneficia de informatiile pe care le vom oferi.

In alta ordine de idei, nu exista un fel de Slack exporter/importer pentru wordpress sau chiar pentru forum, nu?

Păi am zis acum 2 ani:

N-am primit; de atunci s-au adunat și mai mulți utilizatori, deci ar trebui mai multe voturi. :slight_smile:

Export din slack există. Există și import în slack.

Există și un plugin pentru forum, dar încă e în stadiu incipient. Vedem cum evoluează și poate îl punem, dar eu cred că nu e o idee prea grozavă.

2 Likes

poate batranul mail mai are un pic de vlaga

2 Likes

Deeeeeeeci… unde intru, cum se numeste canalul si unde? :smiley:

Eu zic ca ar fi fun.

Deci votati la postu’ lu nenea @iamntz

Nu cred ca exista un canal de slack Devforum.

In acest thread am pomenit si eu de un canal, dar pe Discord.

Ca paranteza, sunt membru pe un grup pe Telegram si activitatea pe acel grup tinde spre 0.

De ce vor rusii numaru meu de telefon ca sa fac signup?

2 Likes

Nush

habar n-am :))

Cred că am mai zis: nu vreau să rupem comunitatea în două, nu vreau să descurajez discuțiile pe forum (și-așa cam răruțe).

Acestea fiind spuse: pentru că ~jumătate din utilizatorii activi au tot cerut, am făcut un server pe Discord. Probabil că nu voi fi cel mai popular pentru decizia asta, dar doar susținătorii DevForum primesc acces (min $1/lună).

4 Likes

nush cat de buna-i ideea asta daca vrei sa formezi o comunitate

1 Like