DevForum Pub & Chat🍻

Stie cineva care e combinatia cu raspberry pi de a ajuns PESTE 1000 de lei bucata? Ce dracu se mineaza cu ele sau care e noua combinatie de au ajuns sa coste cat un xbox series s?

Criza semiconductorilor + speculă.

1 Like

Probabil e folosit in multe locuri, chiar si industrial/comercial si cine are nevoie de ele le-a cumparat pe toate ca sa aiba pe stoc. E.g. cine se ocupa cu kiosk-uri, reclame, automatizare remote probabil ca si-a facut rezerve cum au inceput sa creasca preturile.

Poate te descurci si cu Orange Pi - Orangepi sau alternative cu Rockchip/Mediatek, are probleme fata de RPi, dar merge.

Nu m-as mira nici daca le-au luat ucrainienii sa faca ceva cu ele.

Și eu la lucru le folosesc și avem probleme majore că nu se găsesc nici in US.

Problema e că sunt victima propriului succes, au ajuns să fie folosite în atâtea domenii că cererea e enormă. Nu e nici o speculă, ci efectiv nu fac față la cerere.

am eu unul de vanzare: Raspbery Pi 2011.12 + adaptor WiFI + SD card 1gb cu 100 lei :slight_smile:

Am cam terminat de construit tastatura :smiley:

Interesează pe cineva un articol despre cum se construiește?

1 Like

Eu aș vrea să stiu ce are diferit/special față de o tastatură normală.

Cel mai important este firmware: poți customiza tastele în tot felul de combinații, astfel încât reduci drastic mișcările degetelor când scrii. De exemplu, nu te mai întinzi după simboluri, le poți avea pe home row. Sau F1-F24 (da, poți avea până la 24 F keys :smiley:) etc. Încă descopăr posibilitățile.

Uite aici exemple de configurări.

Am mai auzit dealungul anilor de tastaturi cu design care mai de care mai eficient, asa ca am o intrebare: chiar atat de mult scrieti incat simtiti ca va limiteaza tastatura obisnuita?

Oh, dar nu e vorba de a te limita cât de a… optimiza mișcările. Presupun că flexările excesive ajută la dezvoltarea RSI și… parcă aș evita. :slight_smile:

(chiar dacă obișnuirea cu un nou layout provoacă frustrări maxime :smile_cat:)

1 Like

Ar fi pacat sa ai un meci mai prost de CS.GO sau ceva exact dupa ce incepi sa te obisnuiesti cu ea :smiley:

Ergo mech keyboards has entered the chat :stuck_out_tongue:

https://www.reddit.com/r/ErgoMechKeyboards/

eu sunt curios cu te simti cand tastezi (mai ales dupa perioada de obisnuita) si cat de des folosesti mouse.

Ura! Poti scrie “loghin.com” cu ea?

L-am scris dar am uitat să dau commit. :frowning:

Mă gândeam la blockchain zilele astea și mi-am dat sema că blockchain nu e altceva decât un overglorified Git :smiley:

Dacă elminăm toate uneltele de rescriere a istoriei din Git este fix blockchain.

Stiu ca poate suna ciudat, dar stiti de unde as putea sa cumpar asa ceva :smile_cat:
Imgur

Asta-i dragut :blush:
Imgur

Ma gandesc ca ar face casa buna cu delfinul mysql
https://devforum.ro/uploads/default/original/2X/c/ce2b51d677368de3b5d5c0c39ea9b715970aac92.jpeg

Merci! :slight_smile:

Ai unul?

186 kB!!