DevForum Pub & Chat🍻

logitech mx , normal sau mini

Nuclear Bunker Company

Buncar antiatomic | complet personalizabil | SMITS (paletimetalici.ro)

How Much Does a Nuclear Bunker Cost? - Ask a Prepper

1 Like

sau pleci in alta tara.
Este mai ieftin.

Iti iei biletele din timp :grin:

1 Like

Vezi că s-a mai discutat pe forum, dar Logitech, Microsoft, Kinesis ar fi niște puncte de plecare pe buget.

Dacă ești mai darnic, aș merge pe Moonlander, Ergodox sau aș aștepta încă o lună până apare Kinesis 360. Dacă ești semi-eficient la ținut letconul în mână, te poți apuca să construiești una (dar așteaptă-te pe la minimum 1000 lei dați pe switch-uri, keycaps & co).

Eu aș căuta una split, mecanică cu switch-uri tactile.

2 Likes

Acum serios, exista ceva harta in Romania cu buncarele sovietice de la noi ? Presupun ca sunt cateva si in alte orase pe langa metroul din Bucuresti.

La noi in Cluj buncare se considera ‘beciurile’ si spatiile tehnice din blocurile de 8 etaje. In mod normal ISU ar trebui sa le inspecteze si sa dispuna renovarea lor. Dar din pacate in multe blocuri unii chiar si-au facut ateliere. Am vazut inclusiv unul care si-a luat un spatiu cat un apartament.

sunt cica

Dar la cum se prezinta, mai bine speri sa te prinda la birou, metrou etc
Cel putin cladirile de birouri au parcari subterane. Si poate in caz de orice se pot adapta sa aibe surse proprii.

Statiile de metroul sunt la vreo >-10 metri (nush, asa cred plus mii de tone de beton, fier etc) si cred ca te-ar putea proteja de radiatii. Problema cred ca este ventilatia.

Sau in avion. Ala ar4e si sursele de oxigen proprii. Nu sunt sigur, dar banuesc si eu

Daca sunt arme nucleare tactice, nu au putere mare, ci de intimidare


Cam asa ar arata 5 kt. Nu stiu pe unde citisem, ca ar fii cat o treime din alea de la Hiroshima.
I-a in vedere ca Clujul este intre munti, deci s-ar putea sa ai o bariera naturala/

Aici se pot face simulari. Se poate modifica directia vantului. Ia in condierare, zona (populata sau nepopulata, ce forme de relief are daca este nepopulata, puterea, altitudinea, mai multe)


Disclamer
Tot ce am scris pe aici este abereala probabil. Nu sunt expert, ci doar un tip cu prea mult timp liber :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Nu vad cum ar ajuta una split, nu ma dor incheieturile, am probleme cu degetele aratatoare cel mai mult, cred ca sunt un caz special ca nu imi explic altii cum nu au probleme cand tasteaza zi de zi

Trebuie să stabilești dacă e o problemă de oase/cartilaje sau de mușchi/nervi.

Vezi la medici unde-i buba și începi să schimbi chestii.

Fun fact (am aflat la 30+ ani treaba asta): mușchii degetelor sunt în… antebrațe. Prin urmare, poziția mâinilor influențează influențează cât de tare sunt solicitate tendoanele (i.e. RSI).

Dacă ai o tastatură mică (e.g. laptop), cel mai probabil stai cu mâinile într-o poziție nepotrivită, ori a doua, ori a treia. Un split (sau măcar una de la MS/Logi, semi-split cred?) te-ar ajuta să corectezi poziția asta.

Apoi mai este și problema de cum apeși pe taste: dacă ciocănești cu spor de faci gaură în masă, este foarte posibil ca asta să fie cauza; o tastatură mecanică tactilă te ajută să treci de problema asta: cu puțin antrenament conștient, te obișnuiești să apeși tastele fix cât au nevoie, nu „până la fund”.

De exemplu, în ultima vreme am reușit să mă antrenez să apăs butoanele fix cât este nevoie; din păcate, când intru în flow bine de tot, revin uneori la obiceiuri mai vechi și dau „cu sete” în butoane :sweat_smile:

Bonus: poate ar ajuta să faci și ceva exerciții de întindere la fiecare câteva ore. Cam pe astea le fac și eu:

1 Like

lol
karaoke :joy:

1 Like

Auzi, lipseste una din pozele alea cu mainile pe tastatura, cea in care se foloseste de fapt orice tastatura. Nu trebuie sa tii degetul vertical pe litera ca sa o apesi.

1 Like

Stie cineva o platforma pe care se pot cumpara titluri de stat de la mai multe tari ?

Ma intereseaza titlurile de stat emise in UE, pe 6 luni. Sunt curios ce dobanda se ofera in fiecare tara.

Am gasit European Bond Prices — TradingView

Ucraina 226% pe un an, 13.5 Ungaria, 7.8 Romania, dar Romania are si 7.5 pe 6 luni.

Nu inteleg de unde poate acoperi Ucraina bond-ul/imprumutul la 2.26x pretul de achizitie. Se deprecieaza atat de tare moneda ucraineana ?

Ungaria are pe 3 luni titluri de stat la 11.720%, dar e cu taxe.

Titlurile de stat romanesti nu sunt taxate, trebuie calculat daca 11.7% pe 3 luni cu taxa de 8% pe profit din dividende e mai bine ca 7.5% fara taxe. Dupa forintul va scadea fata de EURO sau RON. RON-ul probabil isi va tine valoarea.

Brain Wave, Poul Anderson.
Creaturile de pe Terra devin mai inteligente dupa ce ies dintr-un nor galactic care previne comunicarea neuronala.
Animalele invata sa vorbeasca, oamenii normali devin genii, cei simpli devin normali, etc.

Mi s-a parut fascinant subiectul cand am citit-o acum multi ani. Ar merge o adaptare de film. :smiley:
(dar in top ar fi First Law si a Fire upon the deep)

Ce carte ati vrea s-o vedeti adaptata cinematografic?

Dacă aș avea niște timp…

Tipul ăsta și-a făcut propriul flight computer pentru mini rachete, și a reușit să învețe să le aterizeze ca spacex…

3 Likes

Ucraina tot primește asistență financiară din terțe părți.
EU si SUA consideră Ucraina ca o investiție pe termen lung și investesc economic și militar.
Odată încheiat războiul, Ucraina va trebui să plătească datoriile, plus că va avea nevoie in continuare de investiții pentru reconstrucție, așa că resursele lor vor curge in SUA, UE.

Pentru euro sunt îngrijorat. Am citit ca Deutsche Bank si Credit Swiss sunt pe la subsol, iar astea cam trag după ele și alte companii.

Si economia Ungariei se clatină, pentru că finanțarea UE s-a suspendat într-o măsură.

Vin vremuri grele. Lira sterlină a căzut rău, iar economia SUA merge pe datorii.

Stylish AF :grinning:
(cassette player 80’s cica)
image

1 Like

Știi că designerul principal Apple zicea că s-a inspirat (destul de tare) după o firmă germană din anii 70. M-am uitat și eu mai demult și era ciudat, erau similarități foarte clare, zici că erau produse apple de azi.

2 Likes

Ceva auzit recent, mi se pare funny (si util) :grin:

The negative boy may or may not go to the party. There he talks with the squared boy but not to the 4 awesome chicks. He goes home at 2 am.

(quadratic equation solving formula)

image

SohCahToa (math.net)
E favoritul meu.

1 Like