DevForum Pub & Chat🍻

Si-a mai cumparat cineva thinkpad vechi?
Din ce am citit se pare ca x220 e ultimul model cu tastatura “buna”. x61 e mai slab ca performante dar are features clasice si performanta decenta.

2 iepuri dintr-o lovitura: laptop de “santier” ptr. drumuri si o piesa ptr. geek-ul din mine. :smiley:
In special ma pasioneaza sa storc si ultima farama de performanta din hardware vechi, optimizare, trait din consola, the likes.

In lista ta de butoane mapate lipsesc 2 functii foarte folositoare : Copy/Paste. Eu nu mai pot folosi mouse fara ele (Cele pe care le accesezi cu degetul mare). Incearca!

Este autorul cartii The Mythical Man-Month

Tind să cred că foarte puțini au citit cartea asta de fapt (alături de alte cărți super recomandate, e.g. cărțile lui Knuth). Cei mai mulți au auzit de carte, poate au auzit ideea principală și… cam atât.

Prove me wrong. :sweat_smile:

2 Likes

ai uitat de Cormen :sweat_smile:

Mie freespin-ul automat mi se pare genial. Am avut la primul mx-master doar switch intre moduri si il ffoloseam pana si pe ala. Acum cu asta automat e top notch.

De care mouse vorbim ? MX ?

Eu n-am avut nici un mouse cu freespin, dar am G305 care l-am luat la 300 lei si acum e 130 in multe locuri. La 130 lei rupe orice alta categorie.

Mx Master 3

Conteaza si cand o citesti.
Un profesor de la MIT a subliniat o chestie interesanta. A zis ca inveti un lucru nou daca e doar putin mai nou decat ce stii deja. Distanta dintre cunostinta noua si cea veche trebuie sa fie destul de mica.

Eu am citit cartea aia doar sa bifez o casuta, nu stiu daca am inteles mare lucru din ea atunci (decat idea principala, cum ai zis si tu - cu cat creste nr. de programatori cu atat creste timpul de executie).

Hmm, sunt curios daca o sa redescopar idei noi in alte clasice, gen Clean Code. Probabil ca da. :grin:

1 Like

E prima data cand ies mai relaxat de la RMN decat am intrat. :grin: Mi s-a parut ca am stat doar 10 minute dar de fapt am stat vreo 30-40 minute. Am avut pulsul ridicat cand am intrat dar mi-a scazut considerabil folosind tehnicile de mai jos.

Ultima data n-am reusit sa-l fac din cauza anxietatii, am fost cel mai fericit cand am iesit de acolo. :stuck_out_tongue:

Tipsuri personale ptr. anxietate/claustrofobie:

  • Body scan (pun not intended), iti simti corpul pe bucati incepand cu labele picioarelor pana la cap.
  • Face relaxation (incredibil ce mult ajuta sa-ti relaxezi muschii fetei)
  • Body relaxation (in special mainile, nici nu le mai simteam la cat de relaxate erau)
  • Self love mantra and feeling.
  • Numaratul piuiturilor, frecventelor, etc.
  • Imaginezi ca esti in alta parte (conform recomandarilor de pe site-ul clinicii)
  • Medicamente calmante daca e posibil.

Practic treci prin toate tehnicile astea, cand simti ca nu mai functioneaza una treci la alta, samd.

2 Likes

Ai omis un aspect important în toată povestea ta: cum a ieșit RMN-ul? All good?


Asta este ca în treaba cu „secretul unei vieți fericite și lipsite de griji sunt familia, meditația, sportul, alimentația sănătoasă și, nu pot sublinia suficient, drogurile” :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

1 Like

Luând asta în considerare, consider în continuare că Clean Code este o carte bună… dacă nu o aplici dogmatic.

Autorul articolului recomandă ca alternativă „A philosophy of software design”. Care este și ea (foarte) bună, dar care nu mi se pare că contrazice Clean Code ci doar… o completează.

1 Like

2 Likes

A încălcat regula nescrisă a white collar crime din US. Nu fura bani de la oameni mai sus ca tine.

Dacă fura banii oamenilor de rând, primea un 2-3 ani de house arest și aia era :slight_smile:

Still waiting for results. Multumesc ca ai intrebat! :slight_smile:

Când făceam atletism de performanță mă cuprindea anxietatea la unele antrenamente sau concursuri.
La probele de distanță lungă, unde durata depășește 15-20 de minute, treci prin zeci de stări de anxietate diferite si te păcălește.

După multe exerciții am reusit sa aplic un principiu: dacă suferă corpul, mintea nu e obligată să sufere si ea.
La sport e mai nasol că si starea fizică determină anxietatea. Mai ales că stii dinainte că o sa fie nașpa.

2 Likes

Elecom 2.4GHz wireless finger-operated large trackball mouse 8-button function with smooth tracking, precision optical gaming sensor (M-HT1DRBK) Amazon.nl

cautam altceva de black friday, dar uite cate butoaaaaneeeee

Ultimul topic deschis de @rolisz mi-a reamintit de o idee pe care am avut-o in urma cu ceva timp.

In fiecare zi salvez cateva articole pe care mi-ar placea sa le citesc, dar de obicei la finalul zilei am ochii obositi si prefer sa ascult un podcast sau un audiobook. As vrea sa folosesc un text to speech converter care sa-mi dea posibilitatea sa fac copy/paste la textul articolelor si apoi sa export intr-un format audio.

O cautare rapida mi-a aratat ca exista astfel de tool-uri, dar sunt curios daca aveti experienta cu vreunul.

pro-tip - perechile de stick-uri ram se baga in slotul 1 si 3, respectiv 2 si 4 (colorate diferit). Am luat o pereche cu speed mai mare si nu intelegeam de ce face freeze PC-ul, chiar si in bios. Dupa ce le-am bagat asa au disparut freez-urile si windows a recunoscut corect toti ramii. :grin: