DevForum Pub & Chat🍻

FYI, avem canal Discord pentru cei patru Patroni :slight_smile:

1 Like

Cateva observatii despre grupurile de telegram:

Sunt membru pe cateva grupuri romanesti (+Rep Moldeova) cu tematica de programare, php, js, python. Plus .net unde sunt owner :grin:

Lumea chiar vorbeste pe acele grupuri si surprinzator, dar nu prea am vazut offtopic. Mai naspa este cand mai intra cate un bot de cripto sau un rusnac si incepe sa injure pe acolo.

Chat-ul permite sintaxa markdown, stickere si alte prostiute a la facebook messenger. Ei zic desre conversatii ca ar fi criptate. Ma rog, nu vorbim secrete de siguranta nationala, deci ii credem pe cuvant :slight_smile:

Legat de boti, platforma permite crearea de tot felul de boti. Exista sdk-uri pt majoritatea limbajelor de programare.

Cu ce problemute m-am lovit eu:

  • boti care intra aiurea. Ii stergi, dar tot intra pt ca grupul este public
  • cam atat

10 Likes

@iamntz, ai idee daca Discourse ar suporta tag-uri la bookmark-uri ? :slight_smile:

Am strans ceva bookmark-uri si as vrea sa le organizez putin.

Din câte știu eu nu, nu suportă. Dar poți încerca să faci un plugin :slight_smile:

Mai greu cu Ruby asta :slight_smile:

Cred ca in weekend pun discourse intr-un vm. Face vreo fita ?

Dacă ești pe Windows… ia-ți gândul. Este incredibil de lent :slight_smile:

2 Likes

Pare ca numerele din tema lui @Zoli_Szogyenyi au produs haos aici :troll:


Amintesc ca acest topic se poate folosi ca chat :grin:
It’s free for all

1 Like

Ce v-ati luat de Black Friday?

mai sînt 3 zile… https://www.untildays.com/until-black-friday/

La noi este mai devreme :troll:

La noi este TOT ANUL. :facepalm:

3 Likes
3 Likes

Ha, eu aş fi folosit rsync (dacă era un folder) sau scp (pentru un fişier) fără să clipesc :slight_smile: Ce-i drept, criptarea inutilă ar încetini poate un pic transferul, dar cu hardware-ul modern bottleneck-ul e mai degrabă la HDD/SSD/NIC decât la CPU. Dacă ar fi csv (ceva foarte comprimabil) şi ar merita efortul, probabil m-aş fi gândit să-l fac prin ssh cu cat, trecut printr-un pipe cu gzip/bzip2/whatever. Pentru netcat ar fi trebuit să citesc manualul şi ar fi durat ceva mai mult.

tot in aceeasi tema

1 Like

Merry Xmas!!!
:santa:

1 Like

Happy GNU year!
:slightly_smiling_face:

2 Likes