DevForum Pub & Chat🍻

era posibil ca la vremea aia sa nu prinda animatia asta, conteaza si timingul.

sau faptul ca e foarte greu ca un trend sa se propage de la un individ vs de la o companie ca Google, Microsoft, etc :grin:

1 Like

N-aș spune că timingul, ci mai degrabă că Material Design era un concept, nu doar un efect.

Bineînțeles, contează și cine vine cu ideea.

1 Like

Au început să apară M1. În primele reviews sunt… impresionante :slight_smile:

2 Likes

mac mini imi pare tentant.
mai ales ca este si mai usor ca un laptop :smiley:

clipuri mai enervante decat la ijustine n-am vazut decat la bufnici si la agitatul de la zonait
n-as lua de bun ce zice ea avand in vedere bias-ul ei catre apple

2 Likes

Un review la MacBook Pro M1

un alt review de la Marques Brownlee

Poate este util pt cei care dezvolta.

1 Like

Singurul pe care il mai iau in considerare daca mai trebuie sa dezvolt pentru platforma apple.
Inainte eram cu macbook pro care statea inchis pe birou conectat la monitor & tastatura + mouse externe. Pur si simplu nu are rost sa dau banii pe ecran + tastatura + baterie pe care nu le folosesc.

Comparatie intre Intel si M1 cu use cases.

2 Likes

Rupe la simpi :clap:

1 Like


:upside_down_face:

1 Like

I-aş da pe mână o maşina virtuală, de curiozitate ce vrea să facă :slight_smile:

1 Like

Am mai văzut discuții pe tema asta.

Tl;Dr e o combinație dintre:

  • Upwork e din ce în ce mai selectiv cu freelancerii și poate fi o provocare să te înregistrezi (mai ales pe anumite specializări)
  • Ți-a fost blocat contul din varii motive (cum am pățit eu)
  • China e blocată pe Upwork
  • Clienții evită anumite zone geografice

Pe scurt, ai 50/50 șanse să fie un anunț legit, din partea unui care chiar vrea să lucreze.

Dacă e legal/etic… e o altă discuție :smiley:

Eu am primit pe Telegram un hello de la cineva care are ca username “.” si cu acea poza de profil. :slight_smile:
Am mai primit de cateva ori mesaj de la diversi indivizi cu aceeasi poza de profil.

Pretul macurilor pe intel e in picaj, mai ales pe configuratii bune, ce ziceti, are sens sa mai iei un 2018/19 pe intel? Am ramas fara laptop dar imi e putin teama sa fiu early adopter, la cata treaba am numai de gherle cu softul nu am timp.

FIX în aceeași situație sunt și eu (mă rog, soția). Dar la cum arată toate testele și articolele și videourile… nu prea am foarte multe motive să merg pe intel.

Cum nu găsesc motive să iau MBP când MBA este asemănător (dar cu vreo 3-400€ mai ieftin).

Laptopurile in sine sunt f misto si sunt mega incantat de ele: bateria tine o eternitate, performanta, etc, dar am nevoie sa lucrez…

Are cineva pe forum un macbook cu M1? Aveti probleme de setup?

O solutie temporara pentru Docker.
Cred ca e doar o chestie de timp pana cand multe aplicatii vor deveni compatibile.

Eu unul as cumpara cu ochii inchisi noile macbook/mac mini daca acopera 90% din nevoi.