DevForum Pub & Chat🍻

ms dragule. apreciez. se vede ca inca esti crud in ale forumului. a trolla pe un forum e ceva normal care se practica inca de la inceputurile softpediei sau ultimate - o comunitate veche de gaming, unde se juca si wow. cred ca ati prins cativa vremurile alea.

:))

cc @anon31094663

De 6x mai mult decat aproximativ zero…

adica tot aproximativ zero :slight_smile:

1 Like

Dacă poți face o tesla cu baterie de 400-600 kwh (că acum au între 70 și 100) e cam game over.

Da, chiar dacă durează toată noaptea s-o încarci, odată full, ai mii de km range.

Iar dacă e baterie mare, asta înseamnă că până la 50% poți băga curent în ea cu viteză destul de mare, chiar dacă n-o duci niciodată până la 100% poate.

Siiiigur ca da. O stii pe-aia cu marmota?

Daca ai avea o baterie cu o asa capacitate practic Tesla ar fi o bomba pe roti, daca din ceva motiv se face o reactie in lant la baterie iti sare in aer toata cladirea in care e masina fara sa ai vreo sansa sa combati asta, la benzina macar trebuie sa fie o concentratie de vapori, la baterii cand explodeaza asa ceva e efectiv o bomba.

Practic bateria la masina ar trebui sa fie ceva egal cu nitroglicerina ca sa aiba range de mii de km. Chiar daca creste capacitatea bateriei, ma indoiesc ca poate fi destul de sigura cand contine atata energie.

Nu poate avea atata energie… din simplul motiv ca nu e de 6x ca la Tesla… ci ca la bateriile ‘comerciale’ litiu-ion. Pentru efect spalator pe creier cat mai eficient, au ales dintre jalnicele baterii nu cele mai putin jalnice dintre jalnice, ci dintre cele mai jalnice dintre jalnice pentru comparatie. Exista un motiv pentru care nu se da energia specifica, ci se face o comparatie cu ceva foarte vag (cele comerciale merg ceva intre 100 Wh/kg si 240 Wh/kg, asa ca se poate vedea usor cum 6x poate fi de fapt mai aproape de 2x decat de 6x :slight_smile: ). Si bineinteles ca au comparat ceva limita teoretica imposibila in practica, cu valoare deja realizata la celelalte, ca sa dea mai bine jurnalistic.

Cele mai eficiente baterii sunt cele litiu-aer, care bat la cur alea mentionate mai sus, care sunt doar o recirculare/imbunatatire a unei tehnologii arhaice Lithium‐Chlorine Battery - IOPscience. Dar si alea nu se pot lauda cu o crestere de un ordin de marime fata de jalnicele baterii de la Tesla.

Pentru a putea fi competitive cu benzina, ar trebui sa creasca cu doua ordine de marime.

Chiar daca ar fi fost 6x, tot jalnice sunt.

Daca ar trebui sa bagati jumatate de tona de benzina in masina ca sa mergeti intr-o excursie pe undeva pe-aproape, ati plange. Dar daca trebuie carate juma de tona de bombe incendiare cu eliberare de gaze toxice de lupta Toxic fluoride gas emissions from lithium-ion battery fires | Scientific Reports (nature.com), e ok.

3 Likes

Încă o minune (probabil absolut normală?) pe Mac: două ferestre de chrome, una este full screen şi activă. cmd+tab, schimb în editor, cmd+tab iar şi mă duce la… fereastra care nu era full screen.

Dacă ferestrele nu sunt full screen, cmd+tab funcţionează cum e normal: ultima fereastră activă.

Dar hei, productivitate şi alte bla-bla-uri. Fac eu ceva greşit sau tu, utilizatorule de mac, nu ai avut niciodată problema asta deci clar nu este cu adevărat o problemă? :grinning:

Are cmd+` dar e enervant, eu am pus o aplicație care face cmd tab sa meargă ca pe Windows.

Deci cmd+tab ŞI cmd+`? Ca să mă întorc la aplicaţia anterioară? Cum e asta eficient? (în plus, nici nu funcţionează pentru apps full screen :smiley: )

Ca să fie consistenţa şi mai consistentă: dacă ai două apps full screen,cmd+tab funcţionează corect. :facepalm:

eu nu am facut niciodata full screen la o aplicatie, nu inteleg use-case-ul; workflowul meu e cu multe workspaces si 1 monitor (max 2, f rar), ma mut intre ele din touchpad
stiu ca tratamentul acelei ferestre e ca si o aplicatie standalone, de ex vrei sa ai al 3lea ecran cu documentatia maximizata, iar atunci sistemul de operare o trateaza separat, dar pt mine ar fi pe principiul “always on”, nicidecum sa comut pe ea

@iamntz, chiar daca inteleg de ce ti se pare ciudat cum se intampla lucrurile, nu m-a deranjat niciodata (am avut 14 ani de acomodare :upside_down_face:). In fereastra aia te intreaba ce sa faca, canci sau replace. Ai apasat pe replace, nu zice nimic de merge.
Dar da, aia cu undo care nu-ti mai recupereaza fisierele e dubioasa.
Cand trebuie sa lucrez pe windows e tragic, si ma gandesc ca poate tine mai mult de obisnuinta decat de cum e corect. Cu linux n-am probleme, dar acolo stau mai mult in terminal.

Bun, şi presupunând că vrei să uneşti două foldere, care la rândul lor au alte foldere în ele… cum faci? Şi nu spune că nu există usecase. Uite un exemplu: ai două foldere cu documente organizate pe ani. (poze, facturi, altceva)

(Facem abstracţie de porcăria aia cu „ţii apăsat pe option” pentru că există cam ZERO discoverability acolo. Dacă nu ştii că trebuie să apeşi, nu e nici un tooltip sau ceva de genul)


Încep să cred că utilizatorii de mac primesc un manual secret care-i instruieşte să răspundă ori cu „nu înţeleg de ce vrei să faci aşa” ori cu „nu ai nevoie de asta” ori ceva pe linia asta :troll:

Usecase este că am un două profile de chrome. Şi două instanţe. Una o vreau full screen, pe cealaltă nu.

Te bazezi cam mult pe touchpad pentru cineva atât de îndrăgostit de terminal :smiley:

vezi, aici diferim — eu navighez incognito cu brave sau safari, sa nu ma trackuiasca diversi; folosesc browsere diferite pt ce faci tu cu profile diferite (am vreo 6-7 browsere instalate, unul e dedicat pt navigare youtube de ex); fiecare browser e in workspace-ul lui; cu trackpad sau apple mouse cu gestures ma mut intre workspaces (pe unul lucrez, pe altul fac office tasks, pe altul citesc documentatie, in altul am chat tools, etc); in felul asta nu ma holbez la slack/teams cand eu am de lucru, pt ca notificarile sunt off

nicio fereastra nu e maximizata nicaieri, uneori folosesc magnet sa le pozitionez pe cate jumatate de ecran, dar nu des — de obicei le suprapun cu colturile aranjate sa pot da click pt switch rapid, asta mai mult de cand am mouse ergo mx cu trackball, ca altfel nu il ating

ce nu am inteles la usecase-ul tau e nevoia de maximizare a unei ferestre, in 12 ani de apple os-uri n-am avut nevoia asta (m-ar termina sa imi ascunda cineva bara de meniu) — de fapt tu vrei ca ux-ul de macos sa fie ca cel de win/linux, cand apple are de multi ani HIG care zice clar cum sa se faca interfetele si ux si au un concept propriu de la care nu deviaza — recunosc ideea ta, si soțul are aceleasi argumente ca de ce nu e ca in windows; am petrecut cateva zile dezvatand prichindelul de 7 ani sa tot maximizeze ferestre ca apoi sa le readuca la marimea initiala, doar pt ca asa a prins pe win prima data “miscarea” (l-am urmarit cum a folosit natural inclusiv scrollul corect apple, ala “invers”)

sincer nu cred ca asa trebuie abordat; daca nu esti productiv in opinia mea nu e vina ux-erilor apple

1 Like

Deci practic tot vina mea este, că am ecranul prea mic :joy:

Ca observatie: nu vine nimeni cu contra-exemple windows ca nu a incercat nimeni sa treaca pe windows dupa ani petrecuti pe unix/mac :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Asta o fi pentru că oamenii nu renunţă la Mac sau pentru că trecerea nu e atât de plină de „eu nu am făcut aşa niciodată”, „aşa ceva nu se face” sau alte retorici asemănătoare?

În cazul ăsta cu cmd+tab cred că ai probleme de acomodare deoarece Windows comută între ferestre, iar MacOS comută între aplicaţii.

De exemplu în Gnome poţi să alegi una dintre variante. Dacă selectezi comutarea între aplicaţii, cu ctrl+` poţi să comuţi între ferestrele aplicaţiei curente.

1 Like

Sa lamurim un pic problema: “full screen” pe mac activeaza de fapt un desktop virtual, sau “desktop workspace” in termenii lor, din care se poate iesi cu 1) click pe iconita verde de full screen, 2) command-tab, 3) buton F3 pe tastatura care iti arata fereastra “Mission Control” de unde iti alegi tu ce fereastra sau desktop sa activezi, 4) scroll orizontal cu 3 (trei!) degete pe pad. Deci ai optiuni multiple.

Bun, acum ce e cu cmd-tab: in orice mod iti permite sa ciclezi prin aplicatii nu prin ferestre, adica daca ai 2 instante de Chrome nu vei cicla prin ele. Daca totusi vrei asta, inainte sa eliberezi Command, avand Chrome selectat, dai “sageata sus” ca sa iti arate instantele acelei aplicatii apoi folosesti sagetile stanga-dreapta ca sa selectezi instanta dorita.

In practica am folosit rar full-screen, dar cand l-am folosit am fost super-multumit sa am un desktop virtual doar pentru aplicatia maximizata, ca si cand as mai avea un monitor pe birou.

Poate pare complicata schema cu ciclarea, dar, tot din practica, nu am folosit-o ca sa ciclez prin ferestrele aceleiasi aplicatii, asa ca sa nu ti se para ciudat ca utilizatorii de mac nu au ACEA nevoie, desi exista solutie daca chiar se doreste.