DevForum Pub & Chat🍻

O intrebare pentru cine are cunostinte de telefonie mobila.
Am fost apelat de pe niste numere, dar cand am sunat inapoi fie nu s-a putut face conexiunea, fie mi-a raspuns robotul ca numarul nu este alocat.

Asta cu nealocatul e dubioasă, dar conexiunea putea fi refuzată de centrala care prelua apelul inbound - poate era ceva call center?

image

:smiley:


bostanul sta bine pe cap!

https://wayforward.archive.org/?site=devforum.ro

N-am ras :zipper_mouth_face:

2 Likes

Da, ori Vodafone, ori Digi. Cred.

unele site-uri deja sunt in 2046 :confused:

Photoshop si Illustrator pe Web.

more M1Pro :smiley:

1 Like

AHAHAHAHAHHA!!!

Dacă mizeria asta ajungea pe Windows, Microsoft era ars pe rug, dar pe Mac? Cel mai probabil folosești tu aplicațiile greșite, dooh.

2 Likes

Apropo, dacă cineva scoate un cross compiler din directx/vulkan în metal și ARM pe mac ca și rosetta are un miliard cel puțin garantat.

As putea paria că va veni Valve cu ceva integrat în Steam ca să te poți juca pe M1. Nu degeaba lucrează la Steam Deck.

Nu vorbește nimeni de upscaling și AI pe M1 Pro/max, dar tind să cred că va face upscaling de la rezoluție mică la nativă fără să piardă vreun frame sau detalii. Un pipeline bine pus la punct s-ar putea să ajungă din urmă un Nvidia RTX

Mai e și crypto, e un GPU eficient și puternic, e mai rentabil.

După mai e FB cu VR-ul, dacă scot acum un dev kit pentru jocuri, simulatoare în VR cu streaming de pe mac folosind tot ce știe procesorul iarăși ar fi ceva wow.

Practic Apple întra în competiție cu laptop-uri de gaming prima dată în istorie.

MoltenVK? Nu e compiler ce-i drept

2 Likes

image

2 bostani daca activezi DND :smiley:

Al doilea client care are site-ul pe AWS. Al doilea client căruia îi pică site-ul de fiecare dată când fac un mysqldump. Fac eu ceva greșit?

(în altă ordine de idei, tocmai am moștenit un WP cu DB de ~15gb)

poate fara RAM / CPU, oricum, parca face lock pe toate tablee la dump, altfel risti sa ai date inconsistente, si probabil din cauza lock-ul, si dureaza pt ca baza de date e mare.

Fericiti sunt cei cu DB de 15 GB, eu trebuie sa-mi bat capul cu milioane de inregistrari.

Pe secunda.

1 Like

Telecom? :slight_smile:

Nu. Cantitati mari de apartamente/cladiri ‘smart’.

Bineinteles, treaba e cu clustere in data centers, arhitectura distribuita, cloud, microservicii si alte buzzwords.

1 Like

Dacă ai myisam cumva, în rest eu recomand să duplici vm-ul pe aws și să dai dump în vm-ul duplicat și după îl ștergi. (Și cu sypex se face lock)

Cică “To dump large tables, combine the --single-transaction option with the --quick option.”

https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/mysqldump.html#option_mysqldump_single-transaction

2 Likes

da
este buna optiunea
o folosesc si eu la back-ul unei baze mai mari de date.