Dezvoltare aplicatie Android & iOS

Salut, numele meu este Huiban Catalin si locuiesc in Bucuresti, sunt student.De aproximativ 1 luna am o idee de aplicatie, care cred eu ca e buna.Nu am cunostinte de programare si caut programatori, oameni de afaceri care se pricep sa dezvolte o aplicatie.
In tot acest timp am cautat modalitati de a-mi proteja ideea si nu am gasit nimic sigur.Planul meu este sa-mi deschid o firma, sa realizez un plan de afaceri, un video animat de prezentare a aplicatiei si dupa sa bat la usi, sa caut investitori.Ideal ar fii sa am un produs pe care sa-l prezint investitorilor si asa sa pot obtine si drepturi de autor.O sa ma interesez sa vad daca pot incheia cu cei care doresc sa se implice in proiect, un contract prin care persoana respectiva sa lucreze la aplicatie ca voluntar, cu precizarea ca daca aplicatia este lansata in App Store, acesta va primii o pozitie de coordonator in cadrul firmei sau un procent din drepturile de detinere ale aplicatiei.
Nu va pot spune care este ideea , doarece eu pana acum n-am gasit ceva asemanator.Cine este interesat de acest proiect imi poate trimite CV-ul la adresa de email: [email protected] voi contacta in cel mai scurt timp si putem discuta mai in detaliu datele “problemei”.

Sa ai vreo sansa ca cineva sa te bage in seama in astfel de cazuri ar trebui macar sa vii cu un studiu cu date, analiza de piata, ce strategie ai pentru vanzari, promovare, o proiectie financiara ceva. Nu trebuie sa faci publica ideea ci modul in care si de ce va face bani, ca asta este probabil ideea.

Nu vorbesc in numele tuturor, dar ideile de milioane in care “colaboratorul” este singurul care are de pierdut in cazul in care ideea nu este asa de stralucita si cu promisiuni ca primeste cateva procente nu sunt atat de atragatoare.
Plus ca la varsta aia probabil toti am avut idei de milioane dar nu stiu cati au avut succes, cel putin eu din toti oamenii de aici cunosc doar unul.

8 Likes

Iti vand eu un pont gratis ,invata sa faci ceva util nu sa coordonezi si sa faci afaceri pe baza faptului ca iti ofera alti “capital”.

1 Like

Nu ai firmă, nu ai plan de afaceri, nu ai investitori dar ceri CV-uri.

Trebuie să regândești abordarea pentru că nu o să primești CV-uri de la dezvoltatori care chiar știu să faca o aplicație de mobil.

1 Like

Inteleg ce spui, dar totul e la nivel de cateva idei scrise pe foi.Nu caut aici un investitor, ci persoane carora le-am starnit interesul.Stiu ca n-am spus mare lucru prin postarea mea, dar daca cineva care stie si e interesat sa dezvolte o aplicatie si crede ca “poate tipul are o idee chiar buna”, astept sa ma contacteze.Adevarat ca momentan n-am ce sa spun prea mult, dar e de ajuns sa stiu ca sunt persoane care vor sa iasa din valma asta: munca-acasa-munca-acasa si vor sa faca “ceva”.Adevarat, cu sanse mici de reusita.

Promit ca o sa revin cu vesti, daca reusesc sa deschid firma si sa fac un plan.

Care este rolul tau mai exact in companie?

3 Likes

Nici o șansă, trebuie să ai un produs funcțional 100% și un model de business solid, profitabil din start dacă nu ai cunoștiințe prin vreun partid și vreo primărie să furați ceva bani cum fac toți. Dacă te muți în SUA, Anglia sau chiar Germania poate ar mai avea o șansă foarte mică și fără ceva făcut, dar 100% profitabil. Restul de investitori prin RO mai mult își fac reclamă sau spală banii.

În plus nu e destul să faci ceva, trebuie promovare, s-a dus vremea de aur a aplicațiilor profitable. Iar dezvoltarea a ceva pe o nișă pe monopol e foarte costisitor, nu lucrează nimeni care are destulă experiențā doar așa ca voluntar. În cel mai bun caz nu cu o calitate pentru piață.

Toți au idei, dar fără o echipă sau fără să implementezi tu nu valorează nimic.

Apropo, drepturile de autor nu valorează nimic…

1 Like

Intrebarea e cum facem ca acea idee sa valoreze ceva? Cum convingi oamenii sa se implice in proiect?

Am deschis un topic pe tema asta cand l-am vazut pe acesta, pentru ca deja majoritatea suntem de acord ca ideea singura nu valoreaza mult.

4 Likes

Acest subiect a fost închis automat după 30 de zile de la primul răspuns. Nu mai sunt permise răspunsuri noi.