Dezvoltare aplicatii Applewatch

Salut !

Ati dezvoltat o aplicatie pt Applewatch ?

Daca da, ce limbaj ati folosit ?
Swift, ObjectiveC

Exista alte alternative cum ar fi Flutter, Xamarin ?

As mai vrea sa stiu si cat de usor este accesul la senzori.

Merci !

Daca ai un mac si un apple watch eu zic ca in 5 minute ai deschis XCode si ai inceput sa scrii si sa testezi aplicatia ta.

Iti ia inca 5 minute si sa testezi API-ul la senzori. Daca nu ai cred ca iti dai seama ca e o nisa atat de mica incat abia sunt ceva sanse sa fie cineva care sa se fi jucat cu Apple Watch-ul, sa nu mai zic nimic de costuri.

Flutter, Xamarin, React Native au un avantaj cand e vorba de reutilizare, nu cred ca poti sa faci la momentul actual o aplicatie pentru un ceas cu android si apple watch pe acelasi codebase. Deci chiar daca teoretic ar fi posibil, nu are absolut nici un sens.

Pai as vrea sa fac o aplicatie pt mine. Just for fun :slight_smile:

Asta este problema, nu prea am un mac la indemana.

Fa-ti o masina virtuala cu hackintosh, nu stiu cum se conecteaza ceasul, prin bluetooth, prin magazinul apple, prin usb ?

Ultima data a rezultat un kernel panic de toata frumusetea. Nu am mai stat sa imi bat capul cum as putea rezolva
Se conecteaza la telefon prin bluetooth
Imprumut un mac si vad ce iese,

Incearca asta. Eu mereu am instalat dupa tutorialele astuia si a mers de fiecare data, orice versiune de macOS.

Cate ceva adunate

  • aplicatiile se dezvolta in swift sau ObjectiveC
  • aplicatiile comunica cu telefonul, pot scrie date, citi date
  • WatchKit este framework-ul prin care ai acces la functionalitatile ceasului.
  • pot rula alaturi de aplicatia companion de pe iphone sau independente

Este incredibil cum au reusit sa puna un ekg intr-un ceas, mai precis in rotita :smiley: Cica este destul de precis

@zshare merci pt link !
@isti37, sunt de acord cu tine in ceea ce priveste Flutter, Xamarin, React Native. Dar AppleWatch este pe piata de vreo 4 ani si ceva. Si pe la noi am vazut lume care il poarta :slight_smile:

https://metova.com/watchkit-tutorial-how-to-develop-apps-for-apple-watch/

Putere de calcul mai mare decât tot ce a fost folosit pentru a pune omul pe Lună, un ecran cu rezoluție cel puțin impresionantă¹ ȘI multitouch, accelerometru, gps, 3g (sau 4g, ce naiba are în el) iar ție ți se pare incredibil EKG-ul.

¹ Să nu uităm că 800x600 a fost o rezoluție comună până pe la mijlocul anilor 2000

2 Likes

Si ceva ce se chama taptic engine :smiley: