Dezvoltarea unei cariere - master?

Salutare oameni buni, as vrea sa apelez la mai-inteleptii ca mine, poate ma ajuta sa pun niste lucruri in perspectiva.

Ca multa lume ce viziteaza aste meleaguri digitale, lucrez in IT. Pregatirea mea este de inginer, am terminat la Telecomunicatii cu rezultate modeste, dar m-am descurcat pe propriile puteri. Problema-i ca simt ca ma plafonez. Desi mi-au venit tot felul de idei, unele le-oi fi si uitat, nu cred ca mi-am gasit mediul propice, sau nu am reusit sa deschid ochii, pentru a intelege cum sa dezvolt un sambure aruncat de muza in proiecte sau sa le propun undeva sau sa le inteleg ca o ghidare catre o anumita cariera.

La lucru, desi un mediu cu oameni veseli, simt ca doar imi vand timpul si nu particip la ceva de care sa fiu mandru - ocupa si un segment major de timp pe durata zilei, luat in calcul cu transportul prin oras. Banii vin, viata trece, dar emotia e rece.

Zilele astea m-am gandit sa continui cu un masterat. Azi dimineata am mers aproape fara sa vreau dupa o adeverinta la medicul de familie, dar stau acum si ma intreb la ce folos. Sunt multe ore pierdute pe cursuri cu informatii vechi, laboratoare si seminarii in parti diferite ale orasului - lucruri care, odata trecut de etapa aia de adolescent la 20 de ani, te cam enerveaza intr-un oras aglomerat. Dar totodata un master e, la fel ca facultatea, un mod de a cotrobai prin sertarul cu oportunitati. Poate sa continui cu Telecom-ul… daca nu acum, la anul? Dar nu vreau sa tot aman si sa imi para rau dupa.

M-am gandit si la MOOCs, carti si alte forme de cursuri si de auto-dezvoltare - oferta e imensa. Dar e greu sa o navighezi daca nu ai un focus intern sau un mentor.

Am gandurile astea fiindca mi-am atins un goal financiar dar am realizat ca, singur fiind, cu perspective de recesiune globala in curand, nu are sens rational sa investesc deocamdata in a ma stabili aici, desi demult imi doresc un loc al meu unde pot sa ma joc in voie, sa mesteresc la o masina, la un motor, sau mai stiu eu ce giumbuslucuri. Poate, desi lucrul cu calculatorul e o pasiune, statul prea mult timp in acelasi loc cu oameni care nu-mi impart pasiunile si cu care lucrezi pentru un proiect care nu e al tau, ma obosesc.

Oare are sens sa incerc in vest vreo 2-3 ani? Sa incerc sa gasesc aici alte lucruri de facut?

Simt ca trag pentru nimic, dar nu ma pot opri.

4 Likes

Eu am terminat masterul anul trecut. Prea multe nu am invatat, dar macar am studiile complete (licenta si master).

Master-ul este orientat mai mult spre cercetare, ai o idee, cauti un profesor indrumator si o dezvoltiu mai departe. Ai si cursuri ca la licenta alaturi de proiecte din care poti invatat ceva. In general se merge si pe ideea ca studentul lucreaza si orele sunt mai pe dupa-masa (eu le aveam de la 5). Avand in vedere ca ai terminat telecomunicatii poti sa cauti ceva pe ce ar fi in voga acum. Exempel pot fi 5G, virtualizarea retelelor etc.

Mai challenging poti gasi si ceva pe domeniul inteligentei artificiale, computer science. Poti sa te uiti pe pagina Facultatii de Automatica si Calculatoare si sa vezi ce programe te-ar tenta.

Aici tind sa iti dau dreptate. Si eu am avut la facultate calculatoare vechi, cursuri vechi, dat rolul lor este sa iti explice notinile de baza si tu trebuie sa studiezi mai departe. Este munca si de cercetare. Legat de varsata, am avut colegi care erau cu 10 ani mai mari ca mine si mai aveau si copii. Am avut o colega care se cam apropia de 50 de ani, dar nu prea dadea pe la cursuri. Vezi ca master-ul de 2 ani dintr care un semestru este destina pregatirii lucrarii de disertatie.

Legat de mooc-uri eu zic ca daca nu te tii de ele, sunt cam degeaba. :smiley:

Eu zic ca lucruri bune si interesante poti gasii si aici. Mai greu, dar nu imposibil

Sper ca ceea ce am scris pe aici sa te ajute macar putin.

2 Likes