Digital nomad lifestyle?

Cam peste tot unde e cald sînt orătănii din astea… Uite și în .sg: https://static.mothership.sg/1/2021/02/145944552_5622945674385928_5673406289395593552_o-1.jpg

1 Like

Dincolo de treaba asta:

Eu am lucrat extrem de puțin remote (nu știu dacă am strâns 50h în 15 ani), dar rar a mers netul bine tot timpul. Și când ești oaspete (hotel/pensiune/airbnb/etc) e mai greu cu sunatul la ISP & co :slight_smile:

1 Like

Da, desi mi-ar placea extrem de mult sa lucrez de pe o insula din Grecia din cauza netului acum-nu/acum-da n-o sa mai fac asta vreodata :slight_smile:

1 Like

Inernet prin satelit ptr. urgente? Se pare ca Viasat are planuri intre 30-150 $.

Vine SpaceX și rezolvă curând și problema asta.

Grecia ar fi si pentru mine destinatia ideala.

La cat e de aproape poate o punem de un hub\coworking space romanesc pe vreo insula. Asta daca supravetium pandemiei pulii din cauza ca unii care au aiFone in buzunar nu cred in vaccin.

2 Likes

Si de-asta am zis de un coworking space, nu de hotel/pensiune/airbnb. La coworking space lumea vine sa lucreze, deci proprietarii/managerii suna ei la ISP daca ceva nu merge. De exemplu, Oradea Tech Hub, unde mai merg eu cand simt nevoia sa ies din casa, e partener Orange, Orange le-a dat cred ca tot echipamentul de retelistica.

Cum e sa lucrezi dintr-un coworking space vs de acasa?

Am aparut la ProTV sub titlul “Exista zile in care nu ies din casa”, deci imi place destul de mult sa lucrez de acasa.

Dar totusi exista zile in care simt nevoia de socializare, sau am nevoie de o schimbare de perspectiva, sau pur si simplu sa validez niste idei cu altcineva, si atunci merg la un coworking space.

Nu e la fel de productiv sa lucrez pe un laptop de 13", ca pe monitorul de 32" de acasa, dar de multe ori in urma discutiilor cu altii de acolo mi-au venit idei care m-au deblocat la vreo problema cu care ma luptam. Sau a fost cand am mai cunoscut potentiali clienti si sper sa iasa niste colaborari :smiley:

Sunt unii care lucreaza permanent de acolo, si atunci au inchiriat masa (sau chiar o camera) unde si-au lasat monitor, tastatura, etc. Eu merg o data pe saptamana, sau chiar si mai rar, deci nu are rost sa fac asta.

Pe de alta parte, coworkingul la care merg eu e in Cetatea Oradea, deci e destul de misto locatia :smiley:

7 Likes

Ai vrut sa zici Android, desigur. Sau sa n-o zici deloc, mai bine.

Ha, ce tare. Bravo man!
Arati cu 10 ani mai tanar (la TV) decat in poza de profil. :stuck_out_tongue:

Poza de profil e poza de consultant. Acolo trebuie sa inspir incredere si profesionalism :)))

nu cred ca anaf-ul e problema principala aici, ci itm-ul.
totusi, nu cred ca e imposibil munca remote + legal, dar nu sunt sigur care sunt implicatiile dpdv cost / taxe / limitari

aiFon, Androizi, whateva

same here, mai ales de cand am un copil si ma reincarc cu energie la câteva ore jucându-ma cu el.

Same, am vrut și eu sa mă duc câteva zile pe luna acolo pentru partea de socializare, dar începutul pare sa fie cel mai greu în orice și eu încă nu am început :slight_smile: ![smiley|72x72]

într-adevăr e frumos acolo, și oamenii par foarte ok.

Am gasit si blog postul de care ziceam mai sus :spider::spider::spider:

Umm, desi nu sunt sigur ca e chiar ala…
Imi aduc aminte ca zicea si ceva de genul ca atunci cand comanzi mancare si piticu pe scooter, te suna inainte sa cobori, dar sa nu faci greseala sa incerci sa te intelegi cu el in Engleza, ca risti sa nu mai stii sa cobori si nu sa mai mananci, doar zici ceva in semi-Engleza, cuvinte scurte gen “caming” (de la I’m coming)

1 Like