Dilema cariera schimbare stack

Salut!

Sunt intr-o dilema care poate fi definitorie pentru tot ce tine de urmatorii mei an de programator, fiind junior acum. Eu momentan sunt full stack developer cu Java, Angular intr-o firma de out-sourcing.

Acum am primit o oferta pe C++ ( C++17, NodeJS si Python) pe partea de image/signal processing intr-o firma cu produs propriu. Oferta este mult mai buna si din punct de pe vedere salarial cat si beneficii.

Dilema mea este cata deschidere as avea dupa pe piata? Sincer imi place mai mult C++ decat Java, de asta sunt putin indecis, dar nu as vrea nici sa ma plafonez si sa nu mai fiu relevant.

De munca probabil vei gasi cu ambele. Conteaza ce vrei sa faci.

Nu cred ca te poti plafona. Pe procesarea de semnale ai parte de matematica aplicata, algoritmi. Plus ca sunt si companii din stainatate care pot angaja remote si pe baniide acolo. Java + Angular este destul de comun si prin outsourcing nu faci cine stie ce lucru wow.

Deci eu zic ca este o alegere buna. Lucrez pe produs propriu si am o liberate mai mare decat as fi avut pe ceva din outsourcing. Plus ca nu am pe nimeni care sa ma bata la cap :slight_smile:

1 Like

Dacă faci cu adevărat NodeJS si Python este un plus.
Altfel e posibil să te îndrepți către o altă piață.

La outsourcing te poti intoarce oricand. Iar ecosistemul Java e renumit pentru viteza lenta cu care evolueaza (destui sunt inca pe Java 8, sau mai vechi).

Cum iti place domeniul de image/signal processing?

O sa folosesc NodeJS pt ceva front-end si putin backend, dar in principal C++, iar python pentru automatizat diverse procese.

Domeniul imi place, am facut ceva mini proiecte si cand eram in facultate cum ar fi sa numar obiecte din imagine. Frica mea era sa nu fie ceva foarte nisat incat sa raman blocat intr-un loc.

Stai linistit. Chestiile serioase, critice, se fac cu C, C++. Lumea proaspata invata javascript :slight_smile: o sa fie tot timpul nevoie de oameni care stiu C.

Da, au mentionat partea de matematica, dar nu ar fi o problema, am avut un mic test despre asta, dar nimic complicat sau de neinteles. Sincer nu stiam ca partea de image/signal processing e asa cautata, dar dupa ce am facut putin research, am vazut ca este.

Multumesc tutror de sfaturi si lamuriri, in dimineata asta am acceptat oferta, iar in noiembrie voi incepe.

Felicitari si succes! :smiley:
Eu zic ca ai facut o alegere buna cu perspective mari (aici, dar si in strainatate)

1 Like