Dilemă de etică - Webtorrent pentru servirea assets

Dacă la vizitatorii unui site, aș pune un serviceworker care sa ruleze webtorrent pt a distribui static assets?

Torrent-ul e immutable, iar ca să fii sigur eventual pui si un sha hash.

Ilegal nu cred că ar fi dacă ceri aprobarea user în niște termeni bine redactați, dar ai fi jigodie in cazul ăsta?

Despre ce anume vorbesti, care site ?

Poti sa pui webtorrent, problema e ca doar webtorrent nu te ajuta cu mult si daca vrei sa ruleze in background trebuie sa ceri autorizatie de la utilizator.

Poti sa faci un screenshot unde vezi tu asta ?

Am zis mai sus ^

Gen, îl întrebi dacă e deacord să contribuie in distribuția dinamică a unei părți din conținut către alți utilizatori.
Sau altă formulare care să nu fie evidentă dar nici înșelătoare.

Vati panicat tare, stai chill o sa vina Staff si o sa lamureasca… cred eu

Nu te înteleg. E o discuție ipotetică despre etică.

Inteleg sa fi fost vro 4 postari in aceasta luna in care sa-i tot spui…

Dar etica spune asa

  • Spune omului frumos ca te deranjeaza
  • Poate fi o avertizare

Daca in discutii nu esi la nici un numitor comun, utilizatorii o sa vada cine are dreptate

Sigur sigur, nu fumăm același tip de plantă.

Ce s-a întâmplat? Ai văzut cuvintele “ilegal, torrent, etic” și ai presupus că e vorba de vreo infracțiune în curs de desfășurare?

Recapitulăm de mai sus:

  1. Într-o pagină web poți pune un ServiceWorker
  2. Acel ServiceWorker, numai cu acordul explicit al utilizatorului, poate rula în fundal (background)
  3. În acel ServiceWorker care rulează in background poti pune un client bittorrent, care să sincronizeze static assets (css, js, img și alte elemente ale paginii) cu toți vizitatorii site-ului tău care au acceptat să fie rulat.
  4. Profiți că nu mai dai banii pe trafic

Acum întrebarea care se punea:

Este etic (și/sau moral) să profiți de faptul că grosul utilizatorilor dau click “OK” pe orice pop-up fără să citească sau fără să le pese?

3 Likes

Ideea ta mi se pare foarte interesanta. Probabil si sper ca intr-un viitor apropiat or sa apara solutii tehnice de genul acesta, care sa fie implementate by default de catre browsere.

Păi aici e problema de etică.
De exemplu, dacă user e pe o conexiune “metered”? (stick usb in laptop)
Ce faci atunci?

Etic sau nu, cred că singurul beneficiu în toată treaba asta este că îți scazi tu din cheltuielile cu serverul.

Latența va fi mult mai mare, timpul de descărcare (cel mai probabil) va fi mai mare șamd.

Acum, despre cât de etic este: dacă îți pui întrebarea asta, cel mai probabil știi și tu că ceva e shady :slight_smile:

Etic, nu cred ca e o problema. Bittorent e doar o infrastructura, cu el sau fara el, cu sau fara serviceworker, e acelasi lucru, nu vad vreo legatura cu etica/morala. Datele alea sunt resursele site-ului tau, nu magarii.

Dar cum stii ca va fi intotdeauna cineva up (si gratis) in bittorrent care va avea resursele tale?

In al 3-lea rand, nu sunt sigur, dar e foarte posibil ca pe desktop, aplicatiile de securitate vor semnala userului ca site-ul tau face ceva dubios, vazand conexiunea la bittorent, mai ales daca e in background (combinatia dintre web-browser + cod JS care ruleaza in background + bittorent)

1 Like

Tehnica cu ServiceWorker sa faca prefetch la resurse se foloseste, nu e problema de etica.

1 Like

Nu, nu va exista asa ceva, am dat 2 link-uri mai jos.

Nu este etic / moral si nici nu ar trebui sa faci asta, daca iti pasa de site / userii tai.
De asemenea nu conteaza grosul, este suficient sa fie unul care sa-si dea seama ce faci.

Acum sa revenim la ce vrei sa faci, probabil iti pui problema cum poti sa distribui video fara sa platesti mult pt banda / spatiu.
Foloseste youtube, sau un CDN (Amazon S3 cu Cloudfront)?

Doar mie mi se pare ciudat că se pune problema economisirii de bandă în 2018? În primul rând pentru biblioteci obișnuite JS/CSS sunt CDN-uri.

Apoi sunt o grămadă de VPS-uri cu bandă nelimitată la preț de cafea (gen 4 nuclee, 4 GB RAM, 100 GB SSD space, nelimitat) la vreo 20 de euro (aici în Franța o cafea e vreo 5 euro și e de rahat - apă chioară cu niște praf).

Știu că oamenii cu care lucrez au stocare ceva mai serioasă (de genul 250 GB), dar asta doar fiindcă nu știu ce înseamnă să comprimi un fișier, chiar și în format zip. Că sunt doar niște CSV-uri. Dacă m-ar asculta și 100 GB ar fi arhisuficienți.

Imaginile se optimizează pentru web (de genul 70 KB în loc de 2.4 MB cum știu eu niște exemple), iar dacă site-ul are ca obiect central pozele, se folosește un serviciu de stocare special făcut pentru așa ceva, nu folosești din spațiul VPS-ului tău.

Invers privit, dacă site-ul face trafic mai mult de 3 TB (cât e oferit în mod normal), atunci clar trebuie să aibă un venit serios. Oamenii cu care lucrez au vreo 0.5 TB trafic lunar și scot milioane de euro pe an în venituri. Practic cu 20 euro x 2 x 12 = 480 de euro anual pot ține un business de milioane.

1 Like

Frumos spus, acum nu mai este vro problem cu serviciile de host, VPS sau altele chiar sunt la preturi omenesti. Acum finaciar este posibil, proiectul si echipa fac diferenta

S? mai facem niste preciz?ri:

@emanuel sha1 e deprecated, faci upgrade la sha 256/512. Am specificat că user trebuie să își dea consințământul.

@RedGuard cred că da :stuck_out_tongue: Google pune foarte mare accent pe viteza de încarcare, ceea ce implică și volumul de date transferate

@Andrei2 webtorrent e compatibil cu bittorrent dar il extinde cu chestii noi, iar traficul se face prin WebRTC vezi FAQ si npm
Din observatiile mele, AV-urile il trateaza ca pe VoIP

Bottom line guys and gals … I’m cheap. Sincer nu vreau să scot bani din buzunar pt ceva ce il dau pe gratis.
La un site/app comercial nu aș încerca să fac așa ceva.

Iar la viteze si latente … cel putin pe meleagurile noastre, metropolitanele ISP-istilor locali nu se compara cu nici un CDN

Nu e overthinking? Daca e vorba doar de asset-uri de ce nu le hostuiesti si servesti din alta parte?