Dilemă tratare erori în PHP

super misto cand o sa se schimbe regulile de validare. si o sa ai si metode de genul setPersonName, setPersonAge, setPersonFullName, etc.

ps: early return il folosesti cand trebuie. o validare de genul asta e fix “cand sa nu-l folosesti”. genul de exemplu pe care-l vezi prin articole de genul “why php sucks”

Nu vad legatura dintre limbajul de programare si conceptul delegarii responsabilitatii.

nu-i nici o legatura. exemplul era in php. de asta am pus php sux.

Din punctul meu de vedere o metoda ori face ce trebuie ori arunca exceptie, altfel incalci single responsability + o sa ai probleme atat cu type hint cat si un cod plin de if-uri.
Spre exemplu

public function setPerson($fname, $lname, $age)

Ar trebui sa arate asa:

public function setPerson(string $fname, string $lname, int $age): void

Si ori seteaza persoana ori arunca o exceptie

Din contra, extinderea clasei iti va permite sa testezi mult mai usor si sa descoperi buguri ascunse mai usor

1 Like

Ca observatie, in general nu e un best practice folosirea sistemului nume si prenume ca si campuri separate.

Prezentarea suna funny dar e extrem de serioasa.

1 Like

nu vad sa fie nici buna nici rea. depinde de scenariu. n-am urmatit toata prezentarea, am cautat mai mult sa vad unde spune ca nu-i bine sa folosesti pe campuri separate. n-am gasit. in mare parte vorbeste de programatori care au impresia ca un nume e format din minim 3 caractere. si aici are dreptate.

ps: in exemplul ala (banuiesc scris la repezeala) tie ti-a sarit in ochi faptul ca numele si prenumele sunt campuri diferite?

la fel cum tie ti-a sarit in ochi faptul ca exemplul era scris in php.
fiecare cu punctele lui, nu?