Din mai avem o nouă distracție: GDPR

pai exact, orice sclav, de ce crezi ca se agita asa lumea?

Cel mai probabil cei care au inventat GDPR-ul nu s-au gândit la toate consecinţele posibile :slight_smile: Din înălţimile puterii lumea se vede mult mai simplu decât cum se vede de la firul ierbii…

1 Like

Ai dreptate, am interpretat gresit partea cu no connection to a professional or commercial activity.

Recital 18
This Regulation does not apply to the processing of personal data by a natural person in the course of a purely personal or household activity and thus with no connection to a professional or commercial activity. 2Personal or household activities could include correspondence and the holding of addresses, or social networking and online activity undertaken within the context of such activities. 3However, this Regulation applies to controllers or processors which provide the means for processing personal data for such personal or household activities.

Mie mi se pare OK, mai trebuiesc lamurite anumite lucruri dar in rest mi se par de bun simt.

Note that information that you have shared with others (like Reviews or forum postings) may continue to be publicly visible on the Airbnb Platform in association with your first name, even after your Airbnb Account is cancelled.

Cand au first name / last name si stergi contul.

Salut,
Vin si eu cu 2 situatii:

  1. am niste VPS-uri, persoana fizica. Tin blogul meu acolo, inca vreo 10 domenii personale si domeniile unor prieteni (unele pe persoana juridica, altele persoana fizica - unii doar DNS-uri, unii doar mail, altii au si un wordpress). Eu nu am o afacere/SRL de hosting, nu am nimic, doar impartim costurile. Eu fac administrarea serverului, backupuri etc. Cum se impaca asta cu GDPR si ce ar trebui sa fac sau sa faca cei care au domeniile pe VPS-ul meu?

  2. Alt VPS luat de un prieten pe persoana jurdica. Insa il ajut cu admnistrarea. Nu exista nici o legatura financiara, juridica intre noi doi, dar eu am acces root pe acel VPS. Cum trebuie abordata problema asta? Sunt acolo si mailuri si site-uri mai complexe.

Multumesc.

responsabil este detinatorul fiecarui domeniu in parte.