Disc C plin - AppData ocupa foarte mult

De ceva vreme vad ca C-ul devine ocupat full (spatiu alocat 100GB SSD). Ieri m-am uitat sa vad cam ce programe pot sa dezinstalez si am gasit fifa 2020 care avea 5gb. Zic bun, scap de asta, eliberez suficient spatiu cat sa nu-mi mai fac griji in urmatoarea perioada.

Astazi, notificare ca nu mai am spatiu pe disc :crazy_face: :sneezing_face:

Ma uit sa vad cat ocupa AppData … 33GB ca rezolvare gasesc ca se pot sterge fisierele temporare. La mine, temp files ocupau doar 120mb. Cica nu e indicat sa sterg tot folderul AppData :))) o alta solutie are cineva? ori m-am pricopsit cu ceva virusi si e nevoie de reinstalare win :man_facepalming:

multumesc


Si alegi Clean up system files unde poti sa bifezi sa stearga tot. Mai sunt update-uri de Windows care sun destul de mari,

De asemenea, poti sa foosesti WinDir Stats ca sa vezi ce anume ocupa spatiu pe disc

1 Like

mi-ai salvat viata cu acel WinDirStat :grinning:

6 gb in hiberfil.sys, sters ca nu am nevoie. Si vreo 16gb de loguri pentru Pi, ma pusese naiba sa minez Pi pe laptop :joy: ce-o fi si pe telefon :))) uninstall direct, banii se fac din munca, nu din crypto :))

Depinde foarte mult ce ai instalat.

Chestii la care mă pot gândi:

  • node_modules (sau composer vendor) scăpat de sub control;
  • iTunes cu o bibliotecă generoasă;
  • vmware/virtualbox/docker
  • etc

hiberfil.sys este folosit de windows, fix pentru ce-i zice numele: când pui sistemul în hibernare. Dacă nu folosești hibernarea, apeși win+x → command prompt (admin) → powercfg -h off.

2 Likes

Docker undeva la 7gb si nici macar nu-l foloseam pe laptopul personal :unamused: Am gasit si $Recycle.Bin, dar pare ca nu e prea ok sa-l sterg (6gb) :joy:

In rest, Microsoft Office (4gb), JetBrains (3.5gb), dotnet (1.9gb), nuget (2gb), node_modules e destul de mic (117mb). Pe acestea nu le pot sterge. Problema e ca dupa ce ca ocupa destul de mult programele in sine, fura spatiu deloc de neluat in seama si in AppData/Local, fiecare in parte. Momentan am eliberat 33gb/100 disponibil, dar daca se umple iar, o sa dau delete de tot :))) daca inteleg eu bine, AppData se comporta exact ca si storageul unui browser.

Dacă mai ții minte Total Commander (îl folosesc și-n ziua de azi) cu alt+shift+enter face același lucru :slight_smile:

1 Like

Am pus Wine pe mac tocmai pentru a putea folosi Total Commander :slight_smile:
Nu am gasit comparator de fisiere mai bun sau sincronizare de directoare.

in laptopul meu chiar se intampla ceva ciudat :))) azi am folosit foarte putin IntelliJ, de aseara din 33GB liberi, au mai ramas 21gb. vad ca a aparut un pagefile.sys de 9gb care ieri nu era.

Windows uses pagefile.sys for storing the data that would otherwise be in the computer’s random access memory (RAM). Sometimes there simply isn’t enough capacity to hold all the necessary files in RAM, so pagefile.sys sits on your hard drive or SSD (C:\pagefile.sys) ready to receive data as necessary, and typically the least-used files in RAM are ‘paged’ out to this file.

asta suna ca si cum mi s-ar praji ramii :))) :crazy_face: laptop cu 16gb ram, 8 taburi deschise in chrome (stiu, si chrome e mare consumator de rami) + un ide… totusi n-ar trebui sa se chinuie atat, ma gandesc. CPU sta in 10%, memory in 60% :unamused: sa nu se planga de caldura, mai folosesc si un cooler extern pe langa cel al lui.

Incearca cu incredere DeltaWalker.

1 Like