Discutie despre IT

Pe scurt, la ce va ganditi cand auziti IT ?

IT-ul se refera doar la calculatoare si programarea acestora sau la un mod de stocare, prerucrare si disribuire a informatiei ?

Persoanele care lucreaza in acesta industrie sunt doar programatori sau si alte persoane care ocupa alte roluri, chiar si non-tehnice ?

Eu cred ca programatorul este o persoana care dezvolta soft indiferent pe ce platforma(web desktop, mobile) sau dezvolta pe microcontrollere. Sa nu ii uitam de asemenea pe cei care lucreaza in zone mai speciale, cum ar fi control industrial(si acolo este un calculator), sistemele de control, cei care programeaza acei roboti industriali etc :smiley:


Este la “Uncategorized” pana cand ma gandesc daca s-ar potrivi mai bine in alta categorie :slight_smile:

Background-ul din care provenim este extrem de diferit si va expune mai bine ideile.

:slight_smile:


Topicul este unul din acela cu discutii lungi…

IT = technologia informației

1 Like

tehnologia :smiley:

La ce te gandesti cand auzi acest termen ?

E de la engleza asta, csf…

Păi la materia aia enervantă din gimnaziu, unde niciodată nu înțelegeam ce face… ba făceam despre caloriile din mâncare, ba despre ce e ăla un pal din lemn :))

@iamntz inchide acest subiect :slight_smile:
thx !

Mă bucur că ai dezgropat un subiect de juma’ de an să-mi spui asta :smiley: :smiley:

1 Like