Discuții despre back-up & NAS-uri

@redecs Eu lucrez in domeniu, de fapt noi la Syneto construim storage-uri pentru companii. Ceva mai mult decat iti trebuie tie, dar lucram si noi cu ZFS si te-as putea ajuta cu sfaturi. Insa imi este neclara dorinta ta.

Daca am inteles bine, si te rog sa ma corectezi, vrei acces direct la discuri pe un system cu ZFS (FreeBSD, Omnios, OpenIndiana, sau similar). Right?

Bun. In primul rand ai pomenit ca vrei un Microserver sa se comporte ca un JBOD. Pentru cine? Ce este acest Microserver? El ce system de operare are? Daca vrei sa expui discurile de pe un server catre celalalt, ai mai multe variante. iSCSI, FoE, AoE. Dar daca vrei legatura fizica ai nevoie de conexiune la un JBOD pe bune pe cablu SAS sau FC (Fibre Channel). Asta inseamna controller SAS si in server si in JBOD.
Deci, intrebarea ta este un pic confuza.

Un lucru e sigur insa, de controller RAID nu ai nevoie. ZFS iti face RAID software. Este mai performant asa ca orice RAID hardware ai alege, plus iti vei putea upgrada discurile la 4TB fara sa ai downtime. Ah, si este loc de niste optimizari faine.

Plus daca ai ZFS pe 2 servere intre care vrei sa faci backup-uri, ZFS e foarte tare la snapshoting and replication.

Deci, ce te rog este sa ne dai o descriere mai clara a problemei si arhitecturii hardware ce ai. Poate solutie e mai simpla decat ai crede.

2 Likes

@patkoscsaba Multumesc pentru ajutor.
Eu de fapt vreau sa-mi constuiesc un NAS pentru uz intern la birou. ZFS este alegerea clara pentru asta, si fiind vorba de un NAS pe care vreau sa il pun pe picioare cat mai repede o sa folosesc NAS4Free sau FreeNAS. Inca nu m-am hotarat care din ele, inclin spre NAS4Free, pentru ca mai simplu (nu cred ca am nevoie de jails, desi o instanta de Owncloud nu suna rau).

Legat de Microserver, si de controlerul RAID s-a iscat o mica confuzie. Eu voiam sa folosesc un controller RAID hardware ieftin fara a configura RAID pe el pentru a avea 4 porturi SATA3 si capabilitate de hotswap.RAID-ul ramane in grija ZFS. Toata povestea se intampla intr-un singur server, deci nu vorba de iSCSI, FC sau alte chestii complicate.

In alta ordine idei, saptamana viitoare probabil o sa reciclez un desktop mai vechi (Core2Quad, 8GB RAM) la care o sa adaug 2 HDD-uri de 2TB si voi construi NAS-ul in cauza. Fara controller RAID hardware. Am citit prin documentatia de la FreeNAS ca ei recomanda HBA-uri pentru ZFS dar nu am gasit nimic rezonabil ca pret pe la noi, asa ca o sa folosesc controllerul de placa de baza (SATA2, no hotswap).

In concluzie, hardware-ul va fi ceva mai limit decat imi doream dar trebuie sa ma descurc cu ce am acum. Solutia in sine e destul de simpla, mai ales cu NAS4Free sau FreeNAS.

Singura parte care inca nu mi-e clara e legata de backup-ul offsite.

Vad ca partea de hardware e clara. Totusi, daca vrei sata 3, un simplu controller pci express cu 2 porturi sata3 gasesti in intervalul 50-100 euro.

Da. Pentru un HBA decent pretul rezonabil inseamna 1000 euro. Sau chiar mai mult daca ai pretentii. Dar iti zic un secret. HBA iti trebuie daca vrei JBOD la care sa te conectezi direct cu cablu FC si SAS. La fel de bine poti da iSCSI share pe retea intre doua host-uri. Cel care da share, va fi vazut de celalta ca un JBOD. Vei vedea fizic discurile. Recomandarea este o placa de retea de 10 Gbps, sau macar ceva mai enterpiresy la 1 Gbps. Deci, pe viitor, daca o sa vrei sa iti extinzi jucaria de acasa cu o alta scula cu mai multe porturi, poate iti iei un Supermicro sau HP mini-storage, doar fierul, care are vreo 6-8 porturi sata 3, procesor Atom de la Intel, si merge brici. Preturile la astfel de jucarii se situeaza pe la 500-1000 Euro.

Oricum ce faci tu este mai degraba un proiect de hobby. Sper sa nu tineti date importante pe storage-urile alea ce vei construi, sau sa aveti un business care poate supravietui fara datele respective.

De FreeNAS sau NAS4Free nu stiu mare lucru, nu se incadreaza in categoria de concurenta pentru Syneto.

Cat despre offcite backup. Vei avea nevoie de inca o scula cu ZFS, in alta parte, alt birou, alt oras, ce vrei tu. Preferabil sa aiba mai multe discuri si mai mult spatiu decat storage-ul principal. Dupa care iti recomand sa studiezi comenzile zfs send si zfs receive, respectiv functionalitatile din SO-ul tau ales.

Si un pont pentru final. Activeaza tot timpul compresie LZ4 pe toate volumele ZFS. Castigi la viteza semnificativ. :wink:

Multumesc pentru ponturi. :smiley:

Asa este, e destul de departe de o solutie profesionala insa scopul final este de a avea un loc de stocare pentru backup-uri. Si cam atat. In conditiile astea, nu cred ca ma expun unor riscuri atat de mari. Imi scapa ceva?

Numai tu poti corect evalua riscul la care te supui. Eu am vrut sa ridic doar cateva semne de intrebare.

Un exemplu interesant de storage ar fi criza vizelor USA din vara lui 2015. Li s-a stricat baza de date cu amprente, si nu te mai puteau verifica. Baza de date care era distribuita de altfel. Au zis, nici o problema, avem backup. Si backup-ul era stricat, desi erau scule de sute de mii de dolari acolo. Rezultatul? Doua luni de zile nu a fost emis nici o viza de calatorie de catre USA. Si eu era sa ratez o conferinta la Washington.

Acum. Orice backup e mai bun decat niciun backup. Costurile de intrerupere de business si a timpului de revenire in caz de dezastru raman sa le evaluezi tu.

2 Likes

Se mai intampla cateodata sa nu vad padurea de copaci asa ca sunt recunoscator pentru orice avertisment.
Pe langa sistemul de stocare e foarte importanta politica de backup si implementarea ei (+testare procedurii de recovery, lucru in general omis). Dar pentru asta cred ne-ar trebui un topic nou, pentru ca sunt destul de multe de zis.

1 Like