Dispare jobul de ui/front-end?

Destul de interesant https://thegrid.io/ .
Nu-mi fac probleme ca ar disparea job-ul, doar ca din video-ul lor pare foarte promitator

Interesant și impresionant.

Dar, dacă stai să te gândești, și dreamweaver pare impresionant în prezentări… :smiley:

Evident, se adresează unui anume segment de utilizatori, deci n-aș zice că vom rămâne prea curând fără obiectul muncii :smile:

1 Like

Mi se pare mie sau e aceeasi ideea ca si la batranul wix.com ?

1 Like

Ce te face sa crezi ca tot web-ul trebuie sa arate la fel :smile:

Asta pare o continuare a discutiei de aici:

3 Likes

Din video pare o tema themeforest cu ceva functiii de drag and drop in plus. Daca ma gandesc mai bine, cred ca wordpress face chestii de genul de mult.

Nu vad nimic acolo inafara de niste functii foarte limitate, filmate pe jumate si care se adreseaza mai mult unui utilizator de rand decat noua.

2 Likes

Ieri seara cand m-am uitat foarte rapid pe site am zis ca e doar un bootstrap cu design mai bun si drag & drop pentru a fi folosit de non-developeri.

Azi m-am uitat la video, am citit FAQ-ul*, m-am uitat peste echipa si am cautat sa vad ce folosesc in front/back-end. Am dat peste GSS si FlowHub care la prima vedere mi se par destul de interesante.

Ca business pare sa fie un SaaS ce va face concurenta la Wix, SquareSpace, Wordpress.com (si poate .org intr-o mica masura). V-a targeta aceiasi useri atehnici, deci cu siguranta n-o sa dispara jobul de UI/front-end.

*interesanta mi s-a parut partea asta din FAQ:

Do I own my content on The Grid?
Yes, you own your content. The engine AutoDesigns your site, publishes it,
and stores it on Github. Your source content will live in a Github
repository that you can access and download anytime.

3 Likes

Proiectul thegrid.io are mai bine de 1 an de cand a fost prezentat, tind sa cred ca nu v-a fi lansat (prea curand).

Am incercat FlowHub, inafara de UI (the darkness not my thing), imi place ideea, cred ca o sa prinda destul de bine pe parte de marketing in procesul de creare a materialelor online (landing pages, forms, etc). Daca ai un framework (un set de componente de baza) utilizand FlowHub poti modela destul de usor layout-ul.

Am un prieten arhitect care foloseste un soft cu un UX similar cu FlowHub pt. modelarea componentelor arhitecturale.

1 Like

A robot made this website http://thegrid.ai/mrmrs-test/

via Twitter

2 Likes

Abordarea e interesanta. Dar rezultatul va fi cam “rigid” cred eu.
Creativitatea si inovatia tine de factorul uman, robotii sunt cu cifrele.

http://line25.com/articles/20-website-concepts-with-stunning-full-page-designs

1 Like

A apărut între timp și pagecloud.com.

Cred că un algoritm mai avansat (un AI poate?), in viitorul relativ apropiat va înlocui job-ul de html-ist (bye bye psd2html), dar de la pagini statice și până la implementare întrun CMS e cale lungă, chiar și pentru unii developeri care au oase și carne, așa că nu ar trebui să ne facem griji, momentan :slight_smile:

1 Like