Dispare reducerea de impozit pe venit?

În continuarea discuției de la Cum sa cauti un programator PHP:

Eu tind sa cred ca da. Exista doua variante

  • fie de la început nu va mai exista o astfel de facilitate pentru IT-ist (nu exista nicio motiv “social democrat” sa existe)
  • fie va disparea cand isi vor da seama ca nu le ajung stransi din impozite. E normal ca intai sa tai exceptitile si de abia apoi sa maresti impozitele.

Intrebare: cat de mult credeti ca va schimba piata? Eu unul cred ca foarte mult. Afectate vor fi firmele care beneficiau din plin de aceste deduceri si putea intra in piata cu salarii mult mai mari.

1 Like

cat avea Ghita firme de IT stateam fara grija, acuma…

2 Likes

Pai idea nu e că programatorul plătește la consultantul fiscal? Firma doar da banul.

Și apoi se discuta că pe lângă devi intra și doctorii la scutire de impozit.

Nu stiu ce sa zic… Exista vreun semnal in acest sens ? Nu cred ca ar prinde bine nimanui (domeniul IT are o destul de mare pondere in PIB-ul Romaniei - ~5.6% - si din acest motiv).

[quote=“Catalin_Banu, post:1, topic:4873”]
nu exista nicio motiv “social democrat” sa existe[/quote]

Ar fi ciudat, avand in vedere ca social democratii au introdus aceasta scutire si ca tot ei i-au marit sfera de aplicare (cel putin Hotnews asta spune).

Scutirea de impozit a fost introdusa de către premierul Radu Vasile la sugestia fostului ambasador american Rosapepe .

Scutirile apar acum la plățile pe care le face angajatorul (dacă acesta respecta niste criterii). In momentul in care eu persoana fizica trebuie sa plătesc impozit, statul ma va vedea ca un “burghez” ce câștiga peste 5000 RON/luna si nu a ca pe un programator pe care sa il scutească…

2 Likes

Ciudat ce spui… Unde ai gasit aceasta informatie ?
Scutirea a fost introdusa prin Ordinul 748/2004, iar pentru a afla cine a guvernat in perioada aceea poti accesa site-ul Guvernului.

1 Like

O sa caut. Eu asa am avut întotdeauna impresia, ca in anii 2000 firmele aveau deja scutire. In caz ca ma înșel, cer scuze anticipat.

Nu e nici o problema…

Pe termen lung, Guvernul care va lua o astfel de decizie va avea de pierdut.
Individual, nu cred ca ne-ar afecta foarte negativ, mai ales ca la noi se castiga destul de bine din programare si, fara a lua in calcul beneficiile aduse economiei, unii s-ar putea intreba de ce tocmai cei care castiga atat de bine au parte de astfel de scutiri.

2 Likes

Pe mine 16% mai putin din venitul salarial impozabil m-ar afecta destul de mult. Sunt totusi cateva sute de euro.

1 Like

masura a fost introdusa pentru stimularea unui sector al industriei. a fost stimulat. cand se considera ca se castiga mai mult decat se pierde (sa zicem ca se desfiinteaza x firme) daca se scoate reducerea, or sa o faca.

e chestie de calcule macroeconomice (chestie de care amaratii astia care ne conduc acum nu chiar tin cont tot timpull)

2 Likes