Distanta calculata / APIs

Am 2 coduri postale din UK, unul dintr-un oras si altul din alt oras, stie cineva vreun API sa aflu distanta dintre cele 2?

Nu stiu daca Google ofera ceva gratuit pentru treaba asta.

Am incercat ceva: http://maps.googleapis.com/maps/api/distancematrix/json?origins=LE1&destinations=SW&mode=driving&language=en-EN&sensor=false
Dar cand ma duc sa vad cum fac rost de o cheie API ceva, zice ceva de plata / detaliile cardului, si am mai auzit cunostinte care le dispareau bani din cont ca erau abonati la nu stiu ce servicii Google…

Multumesc all.

a mai intrebat cineva ceva asemanator acolo

1 Like

Recomand

E cel mai ieftin si foarte ok, l-am folosit la un proiect de fast food, merge foarte ok si gaseste toate postcode-urile.

5 Likes

Nu vad nimic legat de postcodes, functioneaza doar pe coordonate? Sau in loc de coordonate trec codurile?

chiar ieri m-am jucat cu api-ul de la google map, dupa ceva timp. Ma mirat ca nu-mi mai apare harta in “dev mode” pe un proiect vechi. Am descoperit ca Google a renuntat la acest mod de utilizare al hartii si l-au trecut pe planul cel mai ieftin (e free pana in X requesturi pe luna) preturi.

$200
USAGE EVERY MONTH FOR NO CHARGE
That’s 28,500 maploads per month for no charge.

Ieri, cam intr-o ora de dezvoltat si testat strict pe harta, am facut in jur de 200 requesturi.

Ca sa faci rost de API key, trebuie sa-ti creezi un proiect mai intai, dupa care ii creezi un api key (n-am reusit niciodata direct asta, decat prin cautari pe google) :rofl:

Apoi acel api key il setezi in aplicatia ta, eu folosesc libraria agm/core pentru angular.

Dar ca sa poti folosi, mai intai trebuie sa adaugi un card valid pentru platile viitoare (care vor fi sau nu).

Mapbox te lasă pînă la 50,ooo