Does a developer need to be nice?

Cu atat mai mult cu cat am avut niste discutii pe tema asta, pe forum…

3 Likes

Omu vorbeste de software team, 90% din oameni cu care am lucrat nu cred ca au auzit de empatie si vorbesc de Romania, nu vreau sa ii stiu pe germani, englezi sau francezi.

La facultate am avut cel mai bun exemplu unde nice nu inseamna bun, daca profesorul nu iti spune sa iti schimbi mai bine vocatia la timpul potrivit cand e evident ci vine cu cel mai mare zambet posibil ca raspuns la orice il intrebi dar iti da raspunsuri pe langa e chiar cel mai jegos om de pe pamant. (noroc ca sunt mai multi si mai apare unul direct)

1 Like

Deşi sunt perfect de-acord cu această valoare referitor la situaţia din România, totuşi faptul că celelalte persoane sunt cum sunt (în cazul de faţă lipsiţi de empatie) nu ar trebui să constituie niciodată un argument pentru propria persoană să nu evolueze în acea privinţă.

Deşi nici nemţii nu stau mai bine la capitolul empatie, totuşi au un mare atu faţă de români (nu toţi dar mulţi): reuşeşc să fie tranşant de direcţi şi în acelaşi timp să se exprime într-un mod relativ politicos, fără a genera flame-uri inutile, iar pe de altă parte ştiu să accepte feedback tranşant, fără a-l lua personal.[quote=“isti37, post:2, topic:3409”]
La facultate am avut cel mai bun exemplu unde nice nu inseamna bun, daca profesorul nu iti spune sa iti schimbi mai bine vocatia la timpul potrivit cand e evident ci vine cu cel mai mare zambet posibil ca raspuns la orice il intrebi dar iti da raspunsuri pe langa e chiar cel mai jegos om de pe pamant.
[/quote]

În cazul de faţă este vorba de ipocrizie pe faţă şi în niciun caz de empatie sau “a fi nice”. :slight_smile:


Nu consider că “a fi nice” şi “a fi direct” sunt lucruri mutual exclusive (deşi la noi în ţară există într-adevăr preconcepţia că sunt disjuncte) şi - cu puţin efort - poţi să fi direct şi în acelaşi timp să te exprimi într-un mod cizelat prin care nu jigneşti/deprimi interlocutorul… am întâlnit persoane care chiar reuşesc acest lucru.

2 Likes

Video-ul in sine este o generalizare de tipul “uneori cand sunt nori afara s-ar putea sa ploua”

Evident ca daca esti the asshole of the team in curand nu vei mai face parte din ea.

Insa being nice for psihological safety suna a ceva derivat din political correctness ceea ce este a steaming pile of :fire:

IMHO depinde de context si de persoana: In unele cazuri RTFM este echivalent cu oh! you beautiful snowflake is all good and pinkie, except ... in altele intr-adevar trebuie sa maschezi critica daca persoana in cauza sufera de low self-esteem or something i.e. learn to properly read people.

Alta problema cu psihological safety all the way este ca in fapt ascunde real assholes la fel ca si in cazul PC.

1 Like