Does WordPress power 27% of the internet?

TL;DR: statistica e bazată pe primele 10 milioane din Alexa, ignorându-se restul de până la ~900 milioane de site-uri existente.

3 Likes

no. routers, cables and other hardware do that - **I loathe click-bait titles**

EDIT: da era off-topic as heck insa trebuie sa imi promovez agenda “politica”: http://stopclickbait.com

1 Like

In 2010-2011 … Joomla se lauda ca are 2% din piata, afirmau ca au fost folositi chiar de catre Nasa si surpriza… Boom azi Joomla nu mai exista ,cel nu prin Romania…
In acelasi an am testat atat Joomla cat si Wordpress dar am preferat sa zic pas, Joomla mi se parea mai complex…Wordpress mi se pare ceva deloc placut dar acum folosesc Wordpress cand trebuie neaparat…

Boom, nici nasa nu există azi în România… :slight_smile:

Cât despre cât de (ne)plăcut ți se pare WP, întreabă-ți clienții, vezi ce zic. S-ar putea ca un UI simplu și intuitiv să fie preferat unui UI încurcat (cum e Joomla sau Drupal, de exemplu).

2 Likes

Iata o comparatie mai relevanta pe zona CMS, cu WP 38%, Drupal 8% si Joomla si altii sub 1%.
Pe zona de Blog nu mai detaliez ca este 96% pentru WP.
Avand in vedere procentele de mai sus, un 27% pe total pare realist.

1 Like

Conflictul meu cu Wordpress este deoarece multi merg spre integrare si nu webdevelopment… Cred ca ar fi o idee buna daca am face un pool cu cati dintre noi merg spre integrare(Visual Composer si doar instaleaza pluginuri , modificare template-uri cumparate) si cati dintre noi fac webdevelopment(nu folosesc visual composer sau ceva similar, creeaza sau sunt macar capabili sa modifice un plugin, eventual iti fac un template al lor…

3 Likes

In fond problema ta este cu politica produsului? Ca Automattic tocmai asta urmareste cu WP, sa-l faca cat mai usor de folosit astfel incat oricine sa-si poata crea un website.

3 Likes

Web Development-ul nu este un scop in sine, daca situl WP se poate configura din tema si pluginuri existente n-are rost sa inventezi roata. Insa de obicei mai raman cateva pagini si pentru web development.

Cred că e un conflict inutil:

  • clienții care au nevoie doar de integrare nu sunt dispuși să plăteasca dezvoltarea unei soluții personalizate => nu ai putea spune că pierzi clienții;
  • dacă totuși pierzi clienți și te învârți în același interval de prețuri ca un integrator, s-ar putea să nu fie o problemă la WordPress per se…
1 Like

In final , ideea e ca multi afirma ca proiectele mici ies ok pe wordpress insa cele care is de avenrgura medie-mare nu mai devin ok, nu mai sunt usor de customizat…

Revin o ultima intrebare :slight_smile: si cred ca incheiem acest conflict, la ce trafic a-ti ajuns pe un site construit pe wordpress, cat de complex a avut un astfel de proiect?

1 Like
  • Primul site, realizat acum vreo trei-patru ani: 5-6000/zi în zilele normale, 10k+ în zilele cu evenimente/publicații noi. Site complex, am lucrat la el două-trei luni: integrare cu câteva servicii externe (mailchimp, ceva pentru donații al cărui nume îmi scapă), notificări push (wp-ul era folosit și ca backend pentru o aplicație mobilă). Cele mai mari provocări au fost pe partea de admin, când nu permitea API-ul WP anumite lucruri - majoritatea fiind limitări de UI. Totul stă pe un VPS cu vreo 2GB RAM, în mare parte pentru că WPML omoară serverul în admin…
  • Al doilea site, terminat prin august: 8k unici în prima zi, 12k+ în zilele următoare (aparent ajută să fii sub aripa netflix). Ăsta a fost doar site de prezentare, gata în câteva zile - nu am avut nici un control asupra serverelor, clientul a venit deja chitit pe „folosim AWS”.

Chiar nu cred că ar trebui să iei numărul de unici în considerare; un plugin de caching se instalează și se configurează rapid și face WP-ul mult mai docil atunci când vine vorba de tocat resurse.

2 Likes

WP este preferat de multi clienti din prisma UI-ului - nu in mod necesar ca ar fi ceva excelent acolo (desi e ok IMO) ci din simplul fapt ca the marketing team can use it (e doar un exemplu)

Fiind un brand atat de longeviv in zona de web si de cele mai multe ori asociat cu “usor de utilizat si flexibil” este ceva perfect normal, statistic vorbind, sa fie folosit destul de des chiar daca nu este o varianta ce trece all scrutiny of a web developer.

La mine a fost urmatoarea situatie ,am lucrat la un site de prezentare a unei firme… firma a vrut un sistem de rezervare bilete, cand s-a ajuns in acest punct s-a hotarat sa incheiem proiectul sa zicem pas…
Costurile erau prea mari, munca prea multa si probabil buget prea mic pentru asa ceva…

Multumesc frumos pentru raspunsuri, sper ca nu le-a luat nimeni personal parerile mele.

Vezi https://woocommerce.com, te provoc să găsești ceva mai accesibil și să nu fie tot pentru WP în același buget.

Wp e usor de explicat clientului și rapid de făcut. Nu cred că are cineva chef să lucreze la un cms cu node/.net/java la un site mic. La site-uri mari se merită soluții custom pentru scalabilitate.

Calypso cu jetpack și api-urile la wordpress par foarte ok. Wordpress ușor ușor va trece pe php + js sau chiar node și tot nu va pierde teren.

1 Like