Domeniu .ro /.com pe viata

Salut
Ma poate ajuta cineva cu o informatie?
Aveti idee daca se poate cumpara domeniu pe viata?
Stiu ca a fost o discutie recent legata de domenii,se voia sa se ia o decizie in legatura cu cele nefolosite parca…
Si pe langa asta,un site de incredere de unde cumparati voi domenii puteti recomanda?
Va multumesc !

Nu se mai poate cumpăra pe o perioadă nedeterminată (niciodată nu a fost pe viață).

Eu folosesc MXhost pentru aproape orice, inclusiv domenii .ro.

3 Likes

E vreo diferenta in afara de pret daca inregistrez pe rotld sau pe mxhost?ca vad ca intr-o parte e 61$ iar pe mxhost e ~40€
LE : vad totusi ca cei de la mxhost ofera pe o perioada nedeterminata

Nu sunt sigur ce anume urmărești, dar perioadă nedeterminată îți garantează absolut nimic, orice vânzător ai alege.

În discuția spre care am pus link vei vedea că de la anul rotld a decis o chestie. Iar domeniile ro sunt vândute exclusiv de rotld, restul fiind reselleri. Și exceptând vreo situație în care se oferă reseller-ul să plătească în locul tău, vei avea de de plătit 12€/an.

3 Likes

11-08-2017
ICI București anunță tranziția la o nouă politică de înregistrare și mentenanță anuală pentru domeniile „.ro”.
Ca urmare a consultărilor cu partenerii din data de 18.01.2017, care au avut loc la sediul ICI București și pe baza rezultatelor chestionarului „Consultări privind principiile de reglementare a domeniilor .ro” inițiat de MCSI la data de 27.05.2017, Consiliul de Administrație al ICI-București a aprobat în data de 14.07.2017 introducerea serviciului de înregistrare și mentenanță anuală pentru domeniile „.ro”. detalii »

În majoritatea locurilor poți plăti deodată pe 10 ani, nu e ieftin dar e aproape pe viață.

1 Like

Cumva ontopic, dar mai mult FYI deoarece nu este cazul nostru.

Exista posibilitatea sa iti iei un domeniu pe viata, dar nu .com sau .ro.

Poti aplica pentru a obtine propriul TLD si poti obtine pe viata acest TLD.

Sunt multe companii mari care au TLD propriu, iar unele au contracte pe viata.

Un exemplu de TLD pe viata este .leclerc (un lant de retail). Scria la icann pe site la un moment dat, dar nu mai gasesc. (Leclerc-ul se foloseste de TLD-ul asta pentru campanii print, face niste landingpage-uri cu niste link-uri mai out of the box - probabil ca pe undeva se justifica sutele de mii de EUR investite in TLD)

Mai multe informatii poti gasi aici, cu explicatii pentru gTLD, 2nd level TLD, etc.: https://newgtlds.icann.org/en/applicants/global-support/faqs/faqs-en

O să le las celor de la MxHost un link către această discuţie, nu de alta, dar e bine să avem un răspuns din interior. Avem nevoie de o clarificare pentru că părerile sunt împărţite.

1 Like

Se pot achizitiona domenii .ro pe perioada nedeterminata - conform noilor reguli ROTLD, la inregistrare nedeterminata = 5 ani. Dupa aceasta perioada, se va percepe taxa de mentenanta anuala (Mxhost va anunta contravaloarea acestei taxe in momentul in care vom avea negociat contractul cu ROTLD).

Atentie - a nu se confunda taxa de mentenanta anuala cu domeniile .ro achizitionate anual! Domeniile .ro anuale sunt inregistrate pe datele registrarului (Mxhost = Net Design SRL), iar clientul are drept de folosinta ( se va plati anual taxa de prelungire). Pana la aceasta data, ROTLD nu a mentionat nimic despre modificarea politicii inregistrarii domeniilor .ro anuale.

In schimb, domeniile .ro achizitionate pe perioada nedeterminata (care vor plati taxa de mentenanta anuala in termen de 5 ani de la data inregistrarii) se inregistreaza pe datele clientului la ROTLD.

Data de expirare a domeniilor se va calcula ținând cont de principiul conform căruia vechea taxă de înregistrare trebuie să acopere minim 5 ani de mentenanță, astfel:

– domeniile înregistrate înainte de 01.03.2013 vor primi minim 3 luni perioada de grație pentru plata serviciului de mentenanță, astfel încât primele domenii vor expira începând cu 01.06.2018.

– se vor adăuga 5 ani la data cea mai recentă dintre data înregistrării domeniului și data ultimului transfer al dreptului de utilizare (domain trade). Exemplu: dacă domeniul a fost înregistrat în data de 01.01.2015 și între timp nu a existat niciun transfer al dreptului de utilizare, atunci domeniul va expira pe 01.01.2020; dacă domeniul este înregistrat în 01.01.2015 și transferat în 1.01.2017, atunci domeniul va expira în 01.01.2022.

Anuntul MxHost se regaseste aici: https://www.mxhost.ro/rotld-anunt-despre-plata-de-mentenanta-anuala-la-domenii-ro/

4 Likes

Eu n-am inteles niciodata ce inseamna “pe viaţă”. Pe viaţa cui? A mea? Daca mor, domeniul se intoarce la ROTLD? :slight_smile: Dar daca domeniul e cumparat pe firma?

„Pe viață” nu a fost niciodată o exprimare oficială a RoTLD sau a reseller-ilor serioși.