După 3 ani de corporație am ajuns la psihiatrie | The Chronicle

eu din ce-am inteles omu a inceput cu 0 cunostinte pe partea de suport, dupa aia a fost qa si dupa aia developer. nush cum naiba, mie mi-a luat cca 4 ani de bibilit cod pt a avae tupeul sa ma angajez prima data ca programator.
nu zic ca pupincurismul si mancatul de cur nu fac parte din cultura corporatiilor (si nu numai), da aici e vina lui.

2 Likes

Omul inca lucreaza la compania respectiva. :slight_smile:
le: A plecat.

1 Like

ii desconsidera pe toti intr-un mod foarte insultator, colegii nu l-au ajutat, integrat etc. “sunt nice tarani imperecheati, prosti bata…” pai, nimeni nu iti datoreaza nimic, daca te ajuta pe tn si apoi nu isi fac ei task-urile

1 Like

La 20 de ani, deja scriam și mă adresam unor audiențe de milioane. Despre mine s-au creat în timp legende, mitologii & whatever the fuck, prin ceea ce am creat și prin ceea ce sunt de fapt

din postarile de pe Linkedin :sweat_smile: planeta asta-i prea proasta pentru genii ca el. Probabil se pricepe la scris pentru ca nu se pricepe la programare. E ciudat cum pare ca are “fani” pe lk, sau alte “victime” ale corporatiilor :))) Bai nene, nu-ti place un loc, pleci, mai ales in IT, e foarte simplu. Drama asta … n-ar trebui sa nasca compasiune nimanui :facepalm:

3 Likes

Eu mi-am facut timp si am citit tot ce a scris.

Lasand felul lui de a scrie deoparte (revin mai tarziu pe asta), anumite lucruri au rezonat cu experienta mea proprie intr-o multinationala mare. Ma refer strict la felul cum se fac lucrurile intr-o organizatie mare:

  • procese birocratice
  • HR e acolo sa protejeze compania
  • oameni care au ajuns unde sunt pe ochi frumosi
  • lipsa de motivatie in randul angajatilor

Astea rezoneaza si cu experienta mea personala, dar autorul se pare ca exagereaza in anumite momente, cum ca toti ar fi incompetenti, cum ca ii doare fix undeva sa te ajute, etc.

Apoi, sunt chestii mai grave in acel articol in care zice ca i s-a dat documentatia si a trebuit singur sa isi dea seama ce e pe acolo … wow. Ce grav. Atitudinea asta reiese din toti porii articolului, unde autorul vrea sa fie tinut de mana si laudat de toata lumea ca el face cursuri si pe langa munca si a dat si in burnout.

Apoi, ma bucur ca nu sunt singurul pe care l-a deranjat si atitudinea lui fata de colegi. Nu inteleg de ce trebuiau insultati si facuti in toate felurile, asta spune mai multe despre autor decat despre colegi si companie.

Din punctul meu de vedere, omul a sarit din lac in put si lasat sa inoate fara o ghidare corespunzatoare. Acum de la asta la psihiatrie cred eu ca e cale lunga. Autorul e clar ca a cautat sa dea vina pe ceva pentru situatia lui, e clar ca nu a avut parte de o ghidare corespunzatoare in mediul profesional, iar din cauza faptului ca se pare ca nu are nici un grup de suport inafara mediului de munca a clacat.

Am mixed feelings despre articolul asta. Pur si simplu, intr-un fel imi evoca un sentiment de mila fata de autor ca si eu am fost in situatii asemanatoare, dar in rest imi da un sentiment de greata felul cum exagereaza, cum descrie oamenii si se victimizeaza. Deasemenea articolul asta da impresia ca asa sunt toate companiile si toate multinationalele si ca ele sunt raul intruchipat pe acest Pamant … inteleg de ce e popular articolul.

2 Likes

A făcut o data un tip programator in Japonia un Ama și zicea ca în it nu mai e asa, e mult mai lejer.

2 Likes