Dupa parerea voastra, care sunt cele mai bine platite cariere in IT in prezent? (Romania sau Afara)

Cifrele de pe Glassdoor si Indeed nu stiu daca sunt reprezentative. Voi ce credeti, care sunt cele mai bine platite field-uri IT in momentul actual?

De curiozitate am dat o cautare dupa toate joburile si am gasit asta: 25 Highest Paid Jobs and Occupations in the U.S. (investopedia.com) (statistica pe date din 2020, nu m-am uitat dupa detalii despre obtinere).

In top 25 intra doar una cu ‘computer and information systems’, dar e cu accent pe ‘manager’.

Daca e sa te iei dupa Indoor (mai mult ca sigur astea folosesc ceva bias in ‘statistica’) si lasi la o parte de-alea cu ‘manager’, prima care sare in ochi e ‘quantitative analyst’:
Top 100 Highest-Paying Jobs | Indeed.com

Problema ar fi ca skillurile de programare, desi importante si alea, sunt catre ultimul loc in lista de cerinte si nu poti obtine cunostintele necesare facand un cursulet chiar daca dai 5000 de euroi.

Altfel, se stie ca ‘se poate’ si orice programator roman ‘poate’ sa se angajeze pe asemenea posturi :slight_smile:

2 Likes

IOS Developers!

Go backend/cloud devs

2 Likes

Eu cred că WordPress dev.

Doar că realitatea s-ar putea să fie ușor diferită :smiley:

Îți dai seama că ce credem noi, fiecare individ, este ușor irelevant. Până la urmă, ce credem este influențat de anecdote, de „știu pe cineva”, de… chestii.

Aș zice că statistica aia, așa biased cum este ea, e un pic mai relevantă decât ce credem noi.

3 Likes

devops
software developers

Cei care castiga 8k/luna (dar si pe pamant) ne pot spune cel mai bine…
:troll:

2 Likes

In Romania pozitiile de management in IT sunt cele mai bine platite. Head of… sau Director sau VP of …

3 Likes

In multe companii, Head Of este echivalentul unui Team Lead sau Tech Lead.
Intr-o companie cu 100-200 de angajati sunt 26 de Head Of, spre exemplu (nu ii dau numele).

1 Like

Daca ne limitam la Europa, o analiza serioasa a cat de mult difera salariile intre tipuri de companii (concluzia nu e doar pentru Netherlands)

4 Likes

Te cred, dar pe de alta parte, nu exista consistenta la denumirea si definirea rolurilor intre companii. Eu ma refeream la roluri care sunt pe scara ierarhica de la manager de departament in sus.

Întrebarea mi se pare că are un ușor accent pe bani. Cele mai bine plătite sunt teoretic cele mai căutate tehnologii. Dar sunt multe variabile la mijloc.

3 Likes

Daca ar fi sa exlcudem pozitiile de management si sa ne referim la pozitiile pur tehnice, cred ca unele dintre cele mai bine platite ar fi:

  • Data Scientist/Analyst
  • Cloud/Solutions Architect
  • Principal Engineer

Practic, ce au in comun toate aceste roluri e ca necesita cunostinte destul de vaste si avansate atat de programming, cat si de DevOps. Practic o combinatie solida dintre astea 2.
Bine, la Cloud/Solutions Architect, poate mai putin programming, dar oricum.

4 Likes

Conteaza mai mult pentru cine lucrezi decat titlul. Poti fi Principal Engineer intr-un startup cu < 5 dezvoltatori in total si sa castigi mai putin decat un Junior la o firma ce plateste bine.

4 Likes

Cei mai bine platiti sunt aia care apar in clipurile lu Dascalu de castiga 500 de euro pe ora :rofl: :troll:

5 Likes

Cum vi se pare un salariu de 2700 euro net/luna pentru un backend dev (PHP/Laravel) care lucrează in Franța ?

E ok / underpaid ?

In Paris e nasol rau.
In alte parti nu stiu, dar in Paris e prea scump sa stai pentru salariul ala.

Stiu de consultanti (nu firme, ci lone wolves) in Dynamics NAV care sunt incompetenti (adică nici nu folosesc version control gen) care sunt plătiți regește, nu voi da sume exacte dar sunt sume cu six figures (pe an). Te face sa iti regandesti putin domeniul în care lucrezi.

Principalul lor atu e ca știu cum sa te strângă la menghina dacă le dai ocazia și sa scoată toată zeama. (adică sa te prosteasca dacă au pe cine) Și după, vorba aia, Rinse and Repeat.

Astea mai mult ca sigur sunt cazuri izolate, dar era vorba de cariere foarte bine plătite.

In domenii legacy și nișe se câștigă cel mai bine.

Ai o nișă și un client care are bani, înseamnă că poți să îl storci de bani.

E.g. pariurile online, dacă ești specializat pe ceva de genul și nimerești un client bun poți cere cât vrei că vezi clar că are încasări de 200 de milioane pe zi și ție îți dă 100k, poți să îi zici să îți dea 1 milion pe an și setezi tot în așa fel încât să fie cât mai complex.

Chiar dacă te refuză după primul incident n-are încotro.

Știu de mulți care au filozofia de a face lucrurile cât mai complex în domenii bănoase. Aici cu cât dai mai puțin clientului cu atât faci mai mulți bani.

2 Likes

In domeniile astea nu exista concurenta care sa profite cand unii se ineaca in complexitate tot mai mare?